Antykoncepcja awaryjna – wszystko co musisz wiedzieć

Regularne stosowania antykoncepcji jest najlepszym sposobem zapobiegania niechcianej ciąży. Jednak może się tak zdarzyć, że antykoncepcja zawiedzie (np. pęknie prezerwatywa) lub całkiem o niej zapomnijmy (niewzięta tabletka, czy brak prezerwatywy). W czasie miłosnych uniesień ciężko o racjonalne myślenie więc dopiero po fakcie możesz uzmysłowić sobie, że właśnie miałaś “te dni”. Oczywiście popadasz w niesamowity strach i jesteś wściekła. Jest to normalna reakcja. Jednak możesz być spokojna, odkąd na rynku pojawiła się antykoncepcja awaryjna.

Co to jest i na czym polega antykoncepcja awaryjna?

Jest to metoda antykoncepcji, która pomaga zapobiec ciąży po odbytym stosunku płciowym bez zabezpieczenia. Tabletka zatrzymuje owulację, co zablokowuje zapłodnienie. Można ją zażywać w każdym miesiącu cyklu. W Polsce obecnie dostępne są 2 tabletki “dzień po” – EllaOne oraz Escapelle.

Różnią się one substancją czynną oraz maksymalnym czasem, w jakim powinnaś ja przyjąć, aby nie zajść w ciążę.

EllaOne – tabletka ta działa do 5 dni po stosunku, a substancją czynną jest octan uliprystalu

Escapelle – ta tabletka działa do 3 dni po stosunku. Substancja czynna to lewonogestrel

Każde opakowanie zawiera 1 tabletkę.

Obie tabletki są przepisywane wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja online – jak działa?

W dzisiejszych trudnych czasach, kiedy epidemia na dobre zagościła w Polsce, kontakt z lekarzem jest znacznie utrudniony, a czasami całkiem niemożliwy. Już wiesz, że w tym przypadku bardzo ważny jest czas. Im szybciej zażyjesz pigułkę, tym większe szanse na to, że nie zajdziesz w ciążę. W nagłych wypadkach, gdy potrzebujesz tabletki na już, a nawet na wczoraj, doskonałą opcją jest antykoncepcja awaryjna online. Poprzez internetowy kontakt z lekarzem, możesz szybko i łatwo dostać e-receptę.

Antykoncepcja recepta online – jak zamówić?

Od wymarzonej recepty dzielą Cię zaledwie dwa kroki.

  1. Za pomocą formularzu wybierz interesującą cię tabletkę. Do wyboru masz:

EllaOne recepta online oraz Escapelle recepta online.

  1. Po opłaceniu usługi maksymalnie w ciągu godziny skontaktuje się z tobą lekarz specjalista, aby wypisać ci receptę. Tabletka “dzień po” recepta ma postać 4 cyfrowego kody, który podasz farmaceucie. Recepta taka może być zrealizowana w każdej aptece w Polsce.

Jakie są skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej?

Skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej mogą obejmować:

  • Nudności i wymioty
  • Delikatne piersi
  • Ból głowy
  • Zawroty głowy
  • Zmęczenie
  • Bóle / skurcze brzucha
Ważne !

Dawki leku nie należy powtarzać w tym samym cyklu menstruacyjnym. Jeśli wymioty pojawią się do 3 godzin po zażyciu tabletki, należy powtórzyć dawkę!

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest bardzo wysoka – ponad 99%. Jeśli jednak nadal się martwisz, możesz umówić się na wizytę u ginekologa, aby Cię zbadał, jednak nie wcześniej niż 2 tygodnie po stosunku. Jeżeli w ogóle nie dostaniesz kolejnej miesiączki, udaj się do lekarza.