Badania KTG

Badanie KTG odgrywa coraz ważniejszą rolę w opiece okołoporodowej nad ciężarną i dzieckiem. Dlatego coraz więcej gabinetów i przychodni lekarskich decyduje się na zakup aparatu do KTG, umożliwiającego takie badanie. Oto garść wiedzy przydatna także pacjentkom: co to jest i dlaczego jest tak ważne.

Coraz więcej ciąż wymagających szczególnej opieki

Aparat KTG L8ME - Luckcome
Aparat KTG L8ME – Luckcome

W dzisiejszych czasach znacznie wzrasta odsetek różnego rodzaju problemów z płodnością i u wielu par zajście w ciąże wymaga długoletnich starań. W przeciągu kilkudziesięciu lat znacznie wzrósł średni wiek kobiet przy pierwszym porodzie, a także bardzo późne macierzyństwo przestaje być rzadkością. To ma wiele plusów, nie tylko psychologicznych i materialnych. Z drugiej strony więcej jest ciąż zagrożonych i trudnych porodów. Sprzęt taki jak urządzenia do KTG jest więc wykorzystywany więc dzisiaj coraz częściej, właściwie standardowo – z korzyścią także dla zdrowych, prawidłowych ciąż i młodych matek, które dostają coraz lepszą opiekę. Każda późna ciąża wymaga szczególnej troski i ciągłego monitorowania.

 

Kardiotokografy – coraz ważniejsze w opiece okołoporodowej

Kardiotokograf L8 Luckcome
Kardiotokograf L8 Luckcome

Dawniej nie każda kobieta w ogóle wiedziała o istnieniu takiego sprzętu. Dzisiaj aparat KTG jest wykorzystywany nawet kilkukrotnie podczas przygotowań do porodu i określania gotowości do niego. Chociaż badanie, wymagające 30 minut leżenia w spoczynku, nie zawsze jest komfortowe, to dla kobiety jest ono też ważnym przeżyciem, zwiększającym świadomość tego, co dzieje się z jej ciałem. Kardiotokografy, powszechnie nazywane po prostu KTG, jednocześnie monitorują akcję serca płodu i skurcze macicy.

Kiedy wykonuje się badanie KTG

Badanie to pozwala rozpoznać początki akcji porodowej lub skurcze, które do niej przygotowują. Co ważniejsze, wykazuje też ewentualnie nieprawidłowości w akcji serca płodu. Co dzieje się nie tylko na skutek wrodzonych wad serca, ale także niedotlenienia czy innych groźnych czynników. KTG należy przeprowadzać w przypadku ciąży przenoszonej, zagrożeń takich jak ciążowe nadciśnienie u matki, zahamowanie wzrostu płodu lub choroba hemolityczna. W tych przypadkach monitorowanie jest szczególnie ważne, bo jeśli pojawia się stan zagrożenia życia płodu, należy natychmiast zakończyć ciążę, doprowadzając do porodu siłami natury lub przez cesarskie cięcie. Aparat KTG pozwala też ocenić częstość skurczów po podaniu oksytocyny na wywołanie choroby, jak też stan obydwu organizmów – kobiety i płodu – po przyjęciu do szpitala.

Czy aparat do KTG to drogi sprzęt?

Aparat KTG L8a Luckcome
Aparat KTG L8a Luckcome

Na tle wyposażenia gabinetów i oddziałów – z całą pewnością nie. Dla laika jednak ceny wydawać się może kosmiczna. Dystrybutorzy aparatury medycznej, tacy jak Cito Sprzęt Medyczny, dysponują różnymi wariantami takiego urządzenia. Podstawowy aparat do badań KTG to już od 3, 5 tys. zł. Taki sprzęt może więc stać się wyposażeniem nawet gabinetu położnej, która wówczas może mieć lepszy obraz stanu swoich pacjentek. Dostępne są także zaawansowane aparaty z głowicami bezprzewodowymi oraz specjalnie przeznaczone do monitorowania ciąż bliźniaczych.

 

 

Materiał zewnętrzny.