Choroby żył – co nam grozi?

Człowiek przez całe swoje życie musi walczyć z wieloma różnymi chorobami, które w mniejszym lub większym stopniu utrudniają mu prawidłowe funkcjonowanie. Powinniśmy robić wszystko, aby tego unikać – ale czasami niestety nie jesteśmy w stanie. Trzeba też na pewno zauważyć, że popełniamy wiele błędów, poprzez które przyczyniamy się do rozwoju niektórych z nich – palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, jemy bardzo dużo przetworzonych pokarmów.

Wymienione powyżej nałogi są raczej wszystkim dobrze znane i wiemy, że nie powinniśmy tego robić. Zdarza się jednak, że popełniamy także takie błędy, o których szkodliwości nie mamy nawet pojęcia. Możemy na przykład przyjmować pewne leki, których stosowanie niesie ze sobą potencjalne skutki uboczne. Może nam także szkodzić nasza praca, w której podnosimy ciężkie rzeczy i przez długi czas stoimy w miejscu. A czasami nie mamy na to w ogóle wpływu i winna jest nasza genetyka oraz predyspozycje do zachorowania. Tak właśnie może to wyglądać w przypadku zakrzepicy żył głębokich, która niestety stanowi zagrożenie dla życia człowieka.

Jakie są objawy zakrzepicy?

Zdiagnozowanie tego problemu jest trudne, ponieważ przez długi czas może on przebiegać zupełnie bezobjawowo. Dlatego właśnie tak istotne jest wykonywanie badań profilaktycznych, które mogą dosłownie uratować nam życie. W przypadku zakrzepicy powinny przeprowadzać je w szczególności kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, palą papierosy i mają w rodzinie osoby, które wcześniej na to chorowały.

Mimo wszystko, jeżeli dawno nie robiliśmy badań – musimy obserwować swoje ciało. Naszą uwagę powinien zwrócić ból nóg, ponieważ w tym właśnie obszarze może występować zapalenie żył i może tworzyć się tam zakrzep. Kolejną charakterystyczną cechą zakrzepicy są obrzęki i zasinienia, które pojawiają się stosunkowo nagle – a także zgrubienie żył, które boli w momencie dotyku. Jeżeli dochodzi do tego także gorączka, to musimy jak najszybciej udać się do szpitala.

Sposoby leczenia zakrzepicy

Po wizycie u flebologa lub w szpitalu dostaniemy szczegółowe zalecenia dotyczące dalszego leczenia. Najpewniej zostaną nam zapisane lekarstwa przeciwzakrzepowe i trombolityczne, których celem jest rozpuszczenie tworzących się skrzepów i zapobieganie zatorom. To one są dla nas w tym momencie najbardziej niebezpieczne.

Cały plan zostanie oczywiście dopasowany do stopnia zaawansowania choroby. Jeżeli stosowane metody będą nieskuteczne to możemy niestety spodziewać się tego, że konieczny będzie zabieg chirurgiczny. W początkowym stadium lekarz może zalecić nam również korzystanie z rajstop uciskowych i leżenie z nogami uniesionymi do góry. Bardzo dobrych specjalistów można znaleźć w Centrum Medycznym Medispace w Warszawie.