Co to jest bariatria? Poznaj skuteczne metody leczenia otyłości

Bariatria to gałąź medycyny zajmująca się profilaktyką i leczeniem otyłości. Termin ten powstał w 1965 roku i od tego czasu na stałe zagościł w słowniku medycznym. Coraz częściej zamiennie używa się też innego określenia – obesitologia. Jednak bez względu na terminologię, warto wiedzieć, że otyłość jest poważną chorobą, która dodatkowo powoduje wiele dolegliwości towarzyszących (nadciśnienie, zwyrodnienie stawów, bezdech senny). Aktualnie najskuteczniejszą metodą leczenia otyłości są zabiegi chirurgiczne leczenia otyłości. Wrocławskie centrum leczenia otyłości powstałe przy Medicus Clinic oferuje 3 rodzaje operacji bariatrycznych.

Historia bariatrii w pigułce

Pionierskie operacje bariatryczne były przeprowadzane już w latach 50. ubiegłego wieku. Znanym chirurgiem bariatrą, który zapisał się na kartach historii był dr Linnear. Jako jeden z pierwszych zauważył, że Pacjenci, u których z powodów zdrowotnych, usunięto fragment jelita lub żołądka, po zabiegu znacząco tracą na wadze. Dzięki temu opracował technikę operacji bariatrycznych, które w ciągu kolejnych lat podlegały wielu modyfikacjom, co zaowocowało tym, że stosowane są do dziś, jako operacje wyłączające. Dekadę później w latach 60. operacje bariatryczne zostały rozszerzone o tzw. zabiegi restrykcyjne, których głównym zadaniem było zmniejszenie żołądka, tak aby zredukować ilość pokarmów przyjmowanych przez chorego. Ogromną zmianę w dziedzinie chirurgii bariatrycznej przyniosły lata 90., kiedy to powszechnie zaczęto stosować metody laparoskopowe. Wiązało się to z mniejszą ingerencją w organizm Pacjenta i krótszym czasem rekonwalescencji.

Wrocławskie centrum leczenia otyłości

W Medicus Clinic lekarze stosują najnowocześniejsze metody operacyjne. Dzięki doskonałemu wyposażeniu sal zabiegowych mają możliwość operowania w komfortowych warunkach. To przekłada się nie tylko na rezultaty ich działań, ale także na bezpieczeństwo Pacjentów. W centrum leczenia otyłości przeprowadzane są 3 rodzaje operacji:

– rękawowa resekcja żołądka, czyli powszechnie znane zmniejszanie żołądka, polegająca na usunięciu około 2/3 tego organu,

– gastric by-pass tzw. metoda wyłączenia żołądkowo- jelitowego, która opiera się na odcięciu części żołądka w jego bliższej części, a następnie uformowaniu niewielkiego (50 ml) zbiornika. W końcowej fazie operacji lekarz przyszywa odpowiednio przygotowane jelito do zbiornika, skracając w ten sposób drogę, jaką musi pokonać pokarm w organizmie człowieka,

– opaska żołądkowa, to jedyny odwracalny zabieg w chirurgii bariatrycznej, który polega na laparoskopowym założeniu regulowanej opaski w bliższej części żołądka. Dzięki temu Pacjent nie jest w stanie przyjąć dużej ilości pożywienia w trakcie posiłku. Opaskę żołądkową stosuje się najczęściej u Pacjentów, u których inne metody leczenia obarczone są zbyt dużym ryzykiem.

Leczenie otyłościzmiana sposobu żywienia

Operacja bariatryczna stanowi jedynie jeden z wielu etapów w leczeniu otyłości. Długofalowy wynik zabiegu w największej mierze zależy od Pacjenta, jego podejścia i nastawienia. Niezwykle istotną rolę w procesie chudnięcia po operacji odgrywa zmiana nawyków żywieniowych chorego. W centrum leczenia otyłości Medicus Clinic Pacjenci mogą w każdej chwili liczyć na wsparcie personelu, w tym, psychodietetyka. Tuż przed operacją, lekarz zaleca przejście na dietę i samodzielne zrzucenie kilku kilogramów. Dzięki temu bariatra jest w stanie ocenić zaangażowanie Pacjenta oraz jego realne szanse na powrót do zdrowia. Dieta przed operacją bariatryczną powinna obejmować produkty z wysoką zawartością błonnika, zdrowe tłuszcze oraz odpowiednią ilość płynów. Natomiast dieta po operacji jest bardziej restrykcyjna. W ciągu pierwszych dni zoperowany, ze względu na stan zdrowia, może przyjmować jedynie wodę oraz produkty płynne. Z biegiem czasu jadłospis jest rozszerzany o wilgotne, miękkie i rozdrobnione pożywienie, tak aby w ciągu kilku miesięcy Pacjent mógł znów spożywać posiłki o stałej konsystencji.

W centrum leczenia otyłości lekarze bariatrzy, na każdym etapie walki z otyłością, wspierają swoich Pacjentów. Dokładne zalecenia zarówno przed, jak i pooperacyjne specjalista przekazuje Pacjentowi w trakcie indywidualnego spotkania w gabinecie lekarskim.

Chcesz się dowiedzieć więcej o zabiegu? Wejdź na stronę StopOtylosci.pl lub odwiedź naszą klinikę zlokalizowaną pod adresem: pl. Strzelecki 24, 50-224 Wrocław.  
 
Źródło: Medicus Clinic – Klinika Leczenia Otyłości z Wrocławia