Czy warto kupić irygator do zębów?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że szczotkowanie zębów i używanie płynu do płukania ust to kompleksowa i pełna higiena jamy ustnej. Nic bardziej mylnego – proces pielęgnacji zębów, dziąseł i wszelkich innych elementów tej części naszego ciała to również stosowanie środków w postaci nitki dentystycznej czy irygatora. Szczególnie ten drugi element jest ważną częścią utrzymywania jamy ustnej na odpowiednim poziomie higieny. Czy warto kupić irygator do zębów oraz w jaki sposób z niego korzystać?

Irygator do zębów – jak działa i do czego służy?

Irygatory (np.: https://almamed.pl/irygator-dentystyczny-panasonic-dentalcare-ew-1211)– obok szczoteczki sonicznej – to coraz chętniej wybierane narzędzia służące do czyszczenia jamy ustnej. Służą do usuwania nieczystości między zębami, których nie zdołaliśmy usunąć za pomocą tradycyjnej szczoteczki do zębów. Korzystanie z irygatora jest niezwykle łatwe i poręczne, a jedyne czego będziemy potrzebować – poza samym produktem – to dostęp do wody w temperaturze pokojowej. Strumienie wody wypuszczane pod ciśnieniem dokładnie i precyzyjnie oczyszczają przestrzeń międzyzębową, co zapobiega zaleganiu resztek jedzenia. Stosowanie irygatora jest również wskazane w sytuacji, gdy nasze zęby zostaną zaatakowane przez próchnicę – dzięki regularnemu korzystaniu z irygatora bakterie wywołujące zmiany w strukturze zęba znacznie wolniej atakują miazgę zębową i sąsiadujące zęby. Osoby cierpiące na nadwrażliwość oraz choroby dziąseł po niespełna dwóch tygodniach powinny odczuć znaczącą ulgę w swoich dolegliwościach dzięki dokładnemu, acz łagodnemu sposobowi pielęgnacji. Większość irygatorów maj różne tryby pracy – od ciągłego, łagodnego wypuszczania wody przez serie przerywanych, intensywnych strumieni. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z urządzenia w sposób, który dokładnie odpowie na potrzeby higieniczne naszej jamy ustnej.

Ile kosztują irygatory do zębów i czy warto kupić?

Cena irygatorów – podobnie jak i każdego innego sprzętu – zależy od jakości wykonania, funkcjonalności, designu i producenta. Najtańsze artykuły dostępne na rynku kosztują niewiele ponad 100 złotych, jednak będą one spełniać tylko najbardziej podstawowe zadania. Adekwatny stosunek ceny do jakości znajdziemy w przedziale 250-400 złotych, gdzie za relatywnie niską kwotę otrzymamy dobrą jakość materiałów, kilka trybów pracy i wytrzymałą baterię. Powyżej 500 zł dostaniemy profesjonalny sprzęt przeznaczony do specjalistycznej higieny, który z pewnością będzie odpowiadać potrzebom nawet najwrażliwszej jamy ustnej. Przykładowy irygator Panasonic EW1211, który jest rekomendowany przez wielu stomatologów jako sprzęt do codziennego użytku, kosztuje między 150 a 200 złotych. Za tę cenę otrzymujemy bezprzewodowe narzędzie z wbudowanymi trzema trybami pracy, zbiornik o pojemności 130 mililitrów (co pozwala na dokładne oczyszczenie połowy jamy ustnej) oraz wymienne końcówki. Wiele opinii w internecie na temat tego i innych irygatorów świadczy o zadowoleniu z zakupu. Powtarzające się pozytywne recenzje i pochwały pod adresem tej grupy akcesoriów pozwalają wyciągnąć wniosek, że irygator przyczynia się do poprawienia zdrowia dziąseł.

Rosnąca świadomość na temat higieny jamy ustnej oraz popularyzacja profilaktyki stomatologicznej sprawia, że coraz większe grono osób zaczyna poświęcać więcej czasu na dokładne czyszczenie zębów i dziąseł. Jednym z narzędzi, które poprawią nasz stan zdrowia jest właśnie irygator, który za kilka lat będzie powszechnym widokiem w większości domostw. Warto zatem zapoznać się ze swoimi potrzebami i dobrać irygator pod kątem naszych potrzeb higienicznych.

Artykuł powstał przy współpracy z https://almamed.pl/