Czy warto stosować specjalne leki na katar?

W przebiegu przeziębienia i grypy najbardziej męczącą dolegliwością jest uporczywy katar. Czy można mu jakoś przeciwdziałać? Jak łagodzić jego objawy? Lepiej sięgnąć po aerozol do nosa, krople czy leki w tabletkach? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy katar można wyleczyć?

Mitem jest stwierdzenie, że leczony katar trwa tydzień, a nieleczony 7 dni. Może rzeczywiście pełne wyleczenie z tej dolegliwości trwa taki okres. Można jednak przechodzić katar łagodnie lub z męczącymi objawami. Stosując odpowiednie leki, w tym te dostępne w zaufanych aptekach, jak https://www.i-apteka.pl/pol_m_Przeziebienia-grypa_na-katar-528.html, niemal zapomnimy o swoim przeziębieniu. Zamiast zatkanego nosa i nieustannych atakach kichania, będziemy mogli skupić się na codziennych obowiązkach albo rozrywce. No ale co stosować? Na rynku dostępne są różnorodne preparaty na katar – aerozole do nosa, krople ziołowe, a także leki w tabletkach. Co wybrać?

Popularny aerozol

Dzisiaj jednym z najpopularniejszych środków na katar są aerozole. Wystarczy co kilka godzin zaaplikować sobie właściwą dawkę tego produktu, by poczuć ulgę w walce z katarem. Aerozole udrażniają nos, zmniejszają katar, a także ułatwiają oddychanie. Najlepiej sprawdzają się w zaawansowanej fazie kataru, kiedy zatkany nos nie pozwala nam spać oraz normalnie funkcjonować. Aerozole na katar bazują najczęściej na substancji czynnej, która zmniejsza obrzęk błony śluzowej nosa, a także ogranicza wytwarzanie wydzieliny. To skutecznie pozwala udrożnić przewód nosowy, a jednocześnie szybciej wyleczyć zakażenie bakteryjne, będące źródłem kataru. Niektóre preparaty działają przez kilka godzin, inne nawet przez kilkanaście. Tego typu produkty dostępne są nadto w wygodnych aplikatorach, które ułatwiają dozowanie leku.

A może krople do nosa?

Osoby, które nie przepadają za tradycyjnymi aerozolami, mogą natomiast postawić na praktyczne krople do nosa. One również poprawiają komfort oddychania. Zawarte w nich substancje aktywne, w tym chociażby laktoferyna oraz karboksymetylobetaglukan rozdzielają wydzielinę i udrażniają przewody oddechowe. Jednocześnie wykazują działanie przeciwzapalne i ochronne. Łagodzą też ewentualne podrażnienia błony śluzowej nosa i ułatwiają jej odbudowanie. Krople do nosa są szczególnie polecane w leczeniu kataru u dzieci. Zastosowanie kropli jest przy tym bardzo proste. Wystarczy do każdego otworu nosowego wpuścić po dwie krople preparatu. Tę czynność należy natomiast powtarzać od trzech do czterech razy dziennie.

Wygodne tabletki

Innym sposobem na wyleczenie kataru jest przyjmowanie suplementu diety w formie tabletek. Tego typu preparaty bazują najczęściej na wyciągach z roślin i ziół. W ich składzie znajdziemy chociażby suchy ekstrakt z korzenia goryczki, z kwiatu dziewanny, z kwiatu czarnego bzu, z ziela werbeny i tak dalej. Witaminy i minerały, zawarte w tych ekstraktach dbają o błony śluzowe górnych dróg oddechowych, a także o cały układ odpornościowy. Ten preparat może być stosowany nie tylko w czasie choroby jako wsparcie dla błon śluzowych górnych dróg oddechowych, ale również zapobiegawczo, w okresie zwiększonego ryzyka infekcji. Rzecz jasna suplement diety ma przy tym jedynie wspierać organizm. Bazą naszego codziennego funkcjonowania powinna być jednak zróżnicowana, dobrze zbilansowana dieta.