Diagnostyka boreliozy. Jakie badanie wykonać?

Borelioza jest poważną chorobą, a jej diagnostyka nie jest prostym zadaniem. Jej objawy (poza rumieniem wędrującym) wymagają potwierdzenia za pomocą testów serologicznych, które jednakże nie rozwiewają wszystkich wątpliwości. Dostępne są również inne metody diagnostyczne umożliwiające badanie boreliozy. Jakie to badania? Czy są one skuteczne? Sprawdź w naszym artykule.

  1. Objawy boreliozy
  2. Badanie boreliozy

Objawy boreliozy

Borelioza jest trudną do zdiagnozowania chorobą przede wszystkim ze względu na możliwość przybierania różnych postaci i występowania wielu objawów. Zazwyczaj głównym i pierwszym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, czyli czerwona zmiana na skórze, zazwyczaj powiększająca się znacznie w ciągu kilku dni. W przypadku pojawienia się tej zmiany skórnej można wręcz mówić o szczęściu, gdyż jest to jedyny tak czytelny objaw wskazujący na pojawienie się tej choroby. Występuje on wyłącznie w przypadku boreliozy. Inne typowe objawy tej choroby to m.in. gorączka, dreszcze, bóle gardła, zawroty głowy, sztywność i bóle stawów, drętwienie kończyn, kłopoty z mową, bezsenność, uderzenia gorąca, spadek masy ciała, osłabienie, problemy neurologiczne i inne. Objawy te są na tyle nieswoiste, że wymagają potwierdzenia testami serologicznymi.

Badanie boreliozy

Warto zaznaczyć, że nie istnieją badania, które w jednoznaczny sposób stwierdzają, czy mamy do czynienia z chorobą wyleczoną, zwalczoną samoistnie przez organizm dawno temu czy też boreliozą „świeżą”. Ponadto szacuje się, że aż 20% przeprowadzanych badań daje wyniki negatywne, dlatego też tak istotne jest, aby brać pod uwagę każde dostępne badanie boreliozy.

Przede wszystkim podstawą diagnostyki tej choroby jest badanie krwi mające za zadanie wykazać w surowicy krwi obecność przeciwciał (IgA i IgG) przeciwko krętkom Borrelia. Przeprowadza się je dwuetapowo. Najpierw wykonywany jest test ilościowy immunoenzymatyczny (inaczej nazywany testem ELISA), a następnie – jeśli wynik testu będzie niejednoznaczny lub dodatni – również badanie techniką Western blot.

W niektórych przypadkach, poza testami serologicznymi, warto też wykonać dodatkowe badania, takie jak np. badanie EKG, ocena histologiczna w badaniu mikroskopowym wycinka skóry, a także punkcja lędźwiowa. Przydatność kliniczna oraz wiarygodność niektórych badań, np. badania kleszcza, nie została jednoznacznie stwierdzona i uznana przez międzynarodowe i krajowe instytucje specjalistyczne w zakresie chorób zakaźnych. Zalecanymi badaniami pozostają przedstawione wyżej testy serologiczne.