Domowa pielęgniarka? To możliwe!

Bardzo często narzekamy na państwową służbę zdrowia oraz to, że jest niewydolna, że stanie w kolejkach nas irytuje. Oczywiście, to wszystko prawda. Wydaje się, że uzdrowienie polskiego systemu zdrowia jest bardzo trudne. Jednak nikt nie podważa tego, że lekarzy mamy naprawdę dobrych oraz usługi pielęgniarskie są na wysokim poziomie. Coraz więcej pielęgniarek stara się wychodzić z tego systemu i stara się konkurować na wolnym rynku z innymi pielęgniarkami. Prześledzimy sobie za pomocą dzisiejszego artykułu kilka zabiegów, które sprawią, że pielęgniarka do domu będzie ściągana coraz częściej bądź też będziemy odwiedzać zakłady, które świadczą usługi przez nas wymienione. Zapraszamy!

Usługi realizowane przez pielęgniarki w domach

Wlewy dożylne, czy też inaczej nazywany “kroplówka witaminowa”, jest rodzajem kroplówki, która ma na celu dostarczenia nam elektrolitów oraz witamin. Szacuje się, że czas podawania takiej kroplówki to około 1,5h, nawet do 2h.

Pamiętajmy, że to nie działa na takiej zasadzie, że kontaktujemy się z pielęgniarką mówiąc jej, że chcemy taki rodzaj kroplówki i ją dostajemy. Kroplówka w domu może zostać zrealizowana tylko i wyłączanie na zasadzie zlecenia lekarskiego, więc odpadają wszelkie nasze fanaberie. W pierwszej kolejności wzywamy lekarza, który zezwala na taki sposób leczenia i w toku badania może podjąć decyzję o takiej formie leczenia. Wykonuje się ją w takich sytuacjach jak ataki biegunki oraz wymiotów powodujące odwodnienie, utrzymywanie się wysokiej gorączki. Przy podłączaniu kroplówki musi być obecna pielęgniarka i nie ma możliwości byśmy robili to sami, gdyż nie jesteśmy wykształceni w tej materii i nie wiemy jak reagować na wlew w porównaniu z wykwalifikowaną pielęgniarką.

Wszelkie czynności związane z podłączeniem kroplówki jak wkuwanie wenflona bądź przez motylek wspomagacze dla naszego ciała były również czynnościami realizowanymi przez pielęgniarkę – pielęgniarka potrafi dokładnie oczyścić miejsce wkuwania oraz potrafi racjonalnie ocenić czy płyn, który posiadamy jest do tego odpowiedni. Dbajmy o to, by nie zostawać sami, pielęgniarka na bieżąco będzie reagować na nasz stan zdrowia podczas wlewu i będzie mogła odpowiednio dawkować podawaną nam kroplówkę.

Co ciekawe, kroplówki stosowane przez pielęgniarkę nie zawsze muszą dotyczyć kwestii stricte zdrowotnych, lecz mogą być stosowane pod potrzebą chwili jak np. na kaca, czy też w sytuacji gdy się odchudzamy, albo jesteśmy zawodowym sportowcem i potrzebujemy odpowiednich elektrolitów i minerałów do funkcjonowania naszego organizmu.

Cewnikowanie pęcherza moczowego

Przechodzimy do trochę bardziej uciążliwej przypadłości, bo problemy moczowe nie należą do tych najprzyjemniejszych i zakładanie cewnika takie również nie jest. Na pewno nie rekomendujemy zakładania go samemu, aczkolwiek jest to możliwe, jednak ze względu na to, że wpuszczamy do naszego organizmu ciało obce, to polecamy opiekę pielęgniarki. Pamiętajmy o tym, żeby skóra w okolicach krocza była umyta oraz zdezynfekowana; głównie dezynfekowany jest napletek i wprowadzamy cewkę mając prącie skierowane u góry, ponieważ chory leży na plecach. Następnie czekamy na odpływ moczu po czym wypełniamy balonik i sprawdzamy czy cewnik został umieszczony prawidłowo.

Cewnikowanie pęcherza moczowego to na pewno nic przyjemnego, ale jednak w przypadku zatrzymania moczu jest skuteczną bronią. Szacuje się, że cewnik lateksowy powinno się przetrzymywać przez 2-4 tygodni, a cewnik silikonowy nawet do 3 miesięcy. Koniecznie jest zmienianie cewnika przynajmniej raz na dobę oraz poza umyciem skóry, warto mieć pod ręką pieluchomajty, które powinniśmy wymieniać regularnie oraz ogolić włosy łonowe.

Zastrzyki w domu – do zrobienia

Jak przy poprzednich 2 rozwiązaniach powinna być obecna pielęgniarka, tak w tym przypadku będzie podobnie. Zastrzyki to nie jest wbrew pozorom prosta sprawa, jednak coraz częściej prywatne placówki medyczne oferują odpłatne formy zastrzyków i cena takiej usługi to około 10 zł.

Weźmy pod uwagę to, że nie rzadko nasi chorzy są po ciężkich operacjach i wymagają tego typu opieki jak przyjście pielęgniarki, która musi wykonać nam zastrzyk na przykład na uśmierzenie bólu.

Mamy nadzieję, że za pomocą tego artykułu zrozumiecie jak trudną pracą jest bycie pielęgniarką, jak i też zobaczycie, że jest możliwe leczenie w domu.