Drugi trymestr ciąży i jego koniec.

6 miesiąc ciąży jest miesiącem, który kończy drugi trymestr ciąży, dziecko rozwija się już wtedy coraz bardziej intensywnie. W jego rozwoju zachodzą zmiany, zmienia się również wygląd i samopoczucie przyszłej mamy.

Jak zmienia się rozwój dziecka?

6 miesiąc ciąży obejmuje czas od 23 do około 27 tygodnia ciąży, jest to ostatni etap drugiego trymestru. Dziecko rozwija się wtedy szybko i intensywnie, jedną z kluczowych zmian jest rozwój płuc, które przygotowują się już wtedy do oddychania. Nabiera też wiele nowych umiejętności, przykładowo umiejętność chwytania czy reagowanie na zmianę natężenia światła. Twarzyczka jest już niemal całkowicie wykształcona, reaguje również na coraz więcej bodźców. W tym miesiącu można już zacząć odczuwać najbardziej intensywne ruchy dziecka.

Jakie zachodzą zmiany w organizmie kobiety?

U przyszłej mamy również zachodzi wiele zmian. Zarówno w wyglądzie, brzuch jest już wtedy dosyć widoczny, jak również w odczuciach, zaczynają się bowiem pojawiać objawy, których mogło jeszcze nie być we wcześniejszych miesiącach. Brzuch jest już na tyle duży, że nie da się go nie zauważyć. We znaki może się dawać zgaga, niestrawność lub bóle głowy, jednak każda kobieta przechodzi ciążę różnie – tak więc objawy również mogą się między sobą nieco różnić.

Ze względu na zachodzące zmiany pojawić się mogą również problemy ze snem i wahania nastroju – co jest objawem jak najbardziej zrozumiałym i normalnym.

Mogą występować bóle podbrzusza a także boków, dzieje się tak w wyniku rozciągania więzadeł, które podtrzymują macicę.

Następuje również przeniesienie środka ciężkości, wobec czego można częściej się potykać i zahaczać brzuchem o różne przedmioty.

Jakie badania należy wykonać?

Do badań, które są wykonywane w tym miesiącu, zaliczamy:

  • test obciążenia glukozą
  • kontrola masy ciała
  • pomiar ciśnienia tętniczego
  • badanie czynności serca dziecka
  • określenie wysokości dna miednicy
  • badanie wielkości macicy
  • sprawdzenie ułożenia dziecka.