Hymenoplastyka – nowy trend w ginekologii estetycznej

Medycyna estetyczna od lat cieszy się ogromną popularnością. Wiele zabiegów wykonywanych w gabinetach dotyczy głównie poprawy rys twarzy, walki z cellulitem i nadwagą. Ostatnimi czasy w zakładach medycyny estetycznej można zauważyć coraz większe zainteresowanie hymenoplastyką, która pozwala przeżyć kobietom po raz kolejny ich „pierwszy raz”.

 1. Co to jest hymenoplastyka?
 2. Hymenoplastyka – jak przebiega rekonstrukcja błony dziewiczej?
 3. Zalecenia przed i po zabiegu hymenoplastyki

Co to jest hymenoplastyka?

Ginekologia estetyczna jest jedną z dziedzin medycyny estetycznej, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Dodając do tego rozwój technologii, nowoczesne metody leczenia, czy też coraz wyższe kwalifikacje lekarzy, można zauważyć jednoczesne poszerzenie się oferty gabinetów medycyny estetycznej. Jednym z tych zabiegów, których popularność wzrasta jest hymenoplastyka.

Korzystają z niego kobiety, które po raz kolejny chcą przeżyć swój pierwszy raz lub na skutek różnego rodzaju działań ich błona dziewicza została uszkodzona. Jej rekonstrukcja nie jest obarczona wielkim ryzykiem, jednak jak w przypadku wielu innych zabiegów, tak i tutaj istnieje ryzyko niepowodzenia. Innym powodem, dla którego bardzo często wykonywany jest to względy religijne i kulturowe. W krajach arabskich dziewictwo jest konieczne w przypadku chęci zamążpójścia.

Należy wspomnieć, że zabieg ten nie należy do najdroższych, ale także nie mieści się w przedziale najtańszych. Średnio w Polsce lekarze inkasują za rekonstrukcję błony dziewiczej około pięciu tysięcy złotych. Oczywiście kwota może się różnić w zależności od pacjenta i gabinetu medycyny estetycznej.

Hymenoplastyka – jak przebiega rekonstrukcja błony dziewiczej?

Hymenoplastyka jest zabiegiem, który nie zajmuje zbyt wiele czasu lekarzom. Zazwyczaj rekonstrukcja błony dziewiczej trwa od dwudziestu minut do około godziny. Co istotne, przebiega ona w znieczuleniu miejscowym, a więc nie ma zwiększonego ryzyka, jak w przypadku uśpienia pacjenta, gdzie niekiedy może dojść do przykrych w skutkach zdarzenia.

Zabieg hymenoplastyki polega na zszyciu fałdów pozostałości błony dziewiczej, która umiejscowiona jest na ściankach pochwy. Do zabiegu wykorzystuje się rozpuszczalne nici, przy pomocy których naciąga i zszywa się błonę, pozostawiając jedynie mały i elastyczny otworek. Operacja rekonstrukcji nie powoduje żadnych powikłań i pozwala opuścić klinikę już tego samego dnia, po kilku godzinach obserwacji.

Zalecenia przed i po zabiegu hymenoplastyki

Hymenoplastyka, tak jak inne zabiegi, wymaga spełniania kilku warunków. Przeciwwskazania są jasno określane przez lekarzy. Wśród kobiet, które nie mogą skorzystać z takiej operacji są między innymi te, które już urodziły przynajmniej jedno dziecko. Ponadto należy także dodać, że rekonstrukcji błony dziewiczej nie mogą poddać się panie z chorobą nowotworową, infekcjami pochwy oraz nieregulowaną cukrzycą i trwającą miesiączką. Lekarze przed tym zabiegiem wymagają również od pacjentek wykonania niezbędnych badań:

 • antygen HBS
 • elektrolity
 • poziom cukru
 • EGK
 • koagulogram
 • badanie moczu
 • morfologia

Ponadto na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno zażywać leków, które w swoim składzie mają aspirynę lub jej pochodne, witaminę E oraz przyjmować leków na grypę i kaszel. Powodem jest to, że rozrzedzają one krew, co w przypadku zabiegu może skutkować problemem jej krzepnięcia.

Po zabiegu natomiast należy stosować się do kilku prostych instrukcji, które zawsze przedstawia lekarz:

 • dbanie o higienę miejsc intymnych
 • odpoczynek od aktywności fizycznej
 • odbycie wizyty kontrolnej po siedmiu dniach
 • odbycie stosunku jest możliwe najwcześniej po około dwóch tygodniach od zabiegu.

Wiele gabinetów medycyny estetycznej poleca ten zabieg ze względu na możliwość przeżycia kolejny raz niesamowitych doznań związanych ze współżyciem. Jedną z najlepszych ofert na rynku można znaleźć na stronie https://medifem.pl/ginekologia-plastyczna-chirurgia/hymenoplastyka/