Idea Zero Waste, codziennie globalnie kupujesz i porządkujesz świat- nasz wspólny DOM.

Sklep Zero Waste to miejsce, któremu najbliższa jest ta idea. Samo pojęcie “Zero Waste” jest prawdziwym i ściśle wiąże się z zakupowym rajem (miejscem) dla zwolenników, sympatyków takich zakupowych rozwiązań (sposób dokonywania zakupów), odprysków lakieru, farb, zabrudzeń materiału, czy też jego przetarcia się lub zdarcia koloru w pewnych (newralgicznych) miejscach.

Jaka jest idea ZERO WASTE?

Główna koncepcja pomysłu, idei „ZERO WASTE” (z tłum. na j. pol. zero marnotrawstwa, marnotrawienia). Pomysł ten opiera się na ponownej sprzedaży oraz dalszym wykorzystywaniu produktów, będących w 100% używalnych lub sprawnych technicznie. Jednak mających- widoczne ślady użytkowania, w postaci: drobnych pęknięć, rys, otarć, delikatnych zgnieceń lub wyblakłego, nieświeżego już koloru albo po prostu, będących już nieużywanych. Rodzaj takiej szczególnej- sprzedaży ma mocne korzenie pro- ekologiczne. Przede wszystkim ma to przeciwdziałać wyrzucaniu na śmietniki przez ludzi – w 100% wartościowych, zdolnych do użytku/ ponownego wykorzystania przedmiotów (dóbr materialnych), o lekko albo mocno obniżonej estetyce.
Co więcej, nie zawsze dla wszystkich ludzi, estetyka przedmiotu stoi na pierwszym miejscu, na pierwszy człon w dokonywanych wyborach ludzkich plasuje/ wysuwa się -dalsza, ciągła funkcjonalność danego przedmiotu, produktu. Mianowicie rzeczy nadającej się do powtórnego jej sprzedania i wykorzystania, nawet bez przeprowadzania -w różnym stopniu jej renowacji, czyli odświeżenia tejże rzeczy.
Wszystko po to, aby ograniczać i zatrzymywać, a także skutecznie zmniejszać generowane codziennie miliony, jak nie miliardy ton śmieci na naszej planecie. Równocześnie ekologicznie ludzie, efektownie oszczędzający przy tym naturalne surowce naszej Matki Ziemi oraz w dużej mierze -własny portfel.

Jak działa sklep, typu Zero Waste?

Sklep Zero Waste oferuje swoim Klientom tylko i wyłącznie przedmioty będące z drugiej ręki, czyli produkty Zero Waste , w formie unikatowych egzemplarzy. Każdy z tych przedmiotów został już wcześniej odkupiony (skupiony) od właścicieli, którzy w ten sposób chcieli nadać przedmiotom drugi obieg (drugie życie). Wiadomo jest lepiej sprzedać przedmiot ponownie, niż wyrzucić go prosto na wysypisko śmieci. Dzięki temu sklepy tego rodzaju posiadają i oferują w swoim asortymencie prawdziwe produkty Zero Waste . W dodatku w pełni sprawne, nadające się do ponownego – codziennego użytku, rzeczy poszukujące swojego nowego nabywcę/ właściciela.
Ponadto w sklepach takich można bardzo często znaleźć i kupić tak zwane
zestawy startowe Zero Waste .

Są to m.in.:

 • Ekologiczne materiałowe plecaki oraz worki.
 • Torby i torebki oraz portfele z serii – zestawy startowe Zero Waste -są one całkowicie nietoksyczne dla ludzi oraz przyjazne środowisku naturalnemu rzeczy.
 • EKO worki lniane na śmieci (materiał, len 100%).
 • Worki materiałowe, z lnu do przechowywania chleba (lniane chlebaki).
 • Eleganckie, a zarazem nowoczesne i wytrzymałe worki na warzywa, owoce.

Zero Waste – to zaiste, czyste w czynie, ekologiczne porządki

Zawsze Sklep Zero Waste opiera własną działalność gospodarczą na 5-ciu złotych ekologicznych zasadach: Sympatycy oraz zwolennicy w postaci firm współpracujących w tej branży pomiędzy sobą. Stworzyli 5 fundamentalnych zasad -opisujących podstawowe czynności, które warto wykonywać, aby żyć w harmonii ze środowiskiem naturalnym i by go nie zanieczyszczać oraz w dalszym ciągu tak mocno nie degradować (nie niszczyć).

 • Zasada 1.: Refuse (jak najwięcej odmawiania) – ulotki będące rozdawane na ulicy, czy opakowania jednokrotnego użytku są główną przyczyną zanieczyszczania ekosystemu. Należy więc odmawiać korzystania z nich wykorzystanie.
 • Zasada 2.: Reduce (ograniczanie, redukowanie) – zasada odnosi się do minimalizowania i zaopatrywaniu się tylko niezbędne, tylko w potrzebne rzeczy.
 • Zasada 3.: Reuse (używanie tego ponownie) bardzo, banalnie prosta czynność: używanie opakowań wielorazowego/ wielokrotnego użytku oraz wszystkiego innego, co pozornie może wydawać się w oczach ludzi- zwykłym, bezużytecznym śmieciem.
 • Zasada 4.: Recycle (nieustanna segregacja i przetwarzanie) to kreatywne wykorzystanie zbędnych produktów, w celu wykorzystania ich ponownie, jako-
  produkty Zero Waste . Przykładowo zabrudziłeś obrus zupą? Nie ma sprawy, przerób go na serwetki lub ściereczki do wycierania kurzu.
 • Zasada 5.: Rot (kompostowanie) – obejmuje gromadzenie odpadków organicznych i przerabianiu ich na naturalne nawozy lub energię i wykonuj codziennie ekologiczne porządki to naprawdę to nic skomplikowanego.

Dzięki temu zestawy startowe Zero Waste pozawijają na czyste podejście, iście społeczno- ekologiczne.

Sklep Zero Waste to miejsce na każdą zasobność portfela

Modne i znane sklepy bezodpadowe- wielobranżowe na pewno kuszą swoją ciekawą ofertą oraz trzeba do nich wybierać się z dość zasobnym, grubym portfelem. Jednak wcale nie oznacza to jednak, że idea Zero Waste zawsze wymaga dużych nakładów finansowych. Jest bardzo często wręcz przeciwnie- wystarczy poprosić na pobliskim, miejskim ryneczku lub bazarze o zapakowanie jajek, warzyw, owoców do własnego wytłoczki, czy lnianych reklamówek, by swoje zakupu schować do materiałowej torby. Możemy np. jako Klienci kupujący w hipermarketach zrezygnować z kolorowych opakowań, będących wykonanych bardzo często z samego plastiku, w którym pakowane są/ bywają -nasze ulubione produkty spożywcze. Żeby tym sposobem, oprócz troski o środowisko naturalne, również realnie swoimi świadomymi decyzjami nieustannie wpływać na nasze lepsze jutro w przyszłości oraz nasze lepsze, własne zdrowie.

Jak widać idea, jaką jest sklep Zero Waste jest świetna.
Może ona przynieść wiele korzyści dla środowiska. Co więcej, nie jest trudna ani kosztowna w praktykowaniu, dlatego warto wdrożyć jej postulaty w codzienne życie i świadomie dbać o środowisko naturalne. Co najważniejsze, jako świadomi konsumenci musimy pamiętać o jeszcze jednym. Albowiem wszyscy Jesteśmy do tego zobowiązani/ zobligowani. Zobowiązani do dbania, o siebie wzajemnie oraz naszą JEDNYNĄ planetę Ziemię. To nasz wspólny DOM. Róbmy więc codzienne ekologiczne porządki razem z innymi. Więc do dzieła, na wielkie EKO zakupy i codzienne sprzątanie naszej planety.