Implanty zębów – co trzeba o nich wiedzieć?

W jaki sposób wykonuje się implant stomatologiczny? Jak krok po kroku wygląda proces wszczepiania implantów? Jakie są etapy wszczepiania implantów stomatologicznych? Jaka jest budowa implantu zęba? Czy każdy może mieć taki zabieg? Są to niektóre z najczęściej zadawanych pytań, które mają pacjenci klinik stomatologicznych. Albo przyszli pacjenci – osoby, które potrzebują implantów. Warto odpowiedzieć sobie na te i inne podstawowe pytania.

Czy wszczepianie implantów jest bolesne?

Ponieważ implantologia stomatologiczna jest procesem chirurgicznym, często budzi wiele pytań wśród osób, które myślą o uzyskaniu implantów. Jednocześnie zalety implantów przyciągają do tego rozwiązania wciąż więcej osób. W praktyce – jak informują lekarze stomatolodzy – pacjenci, którzy poddają się tego typu leczeniu, uznają później, że zdecydowanie było warto. Są nawet zaskoczeni, że nie odczuwali strachu ani bólu podczas tego procesu.

Jak wygląda proces wszczepiania implantów dentystycznych?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że proces zakładania implantów stomatologicznych będzie w dużej mierze zależał od warunków każdego pacjenta, jak również od rodzaju potrzebnego zabiegu. Tak więc, fazy mogą się różnić w zależności od przypadku. Na przykład, konwencjonalny proces implantacji może się znacznie różnić od stosowanych w poszczególnych klinikach rozciągniętych w czasie protokołów implantologicznych, które związane są często z w szczepieniem kilku implantów jednocześnie. Faktem jest, że wszczepienie implantu dentystycznego nie zawsze jest długim procesem. W przypadku prostych zabiegów, kiedy kości szczęki i sąsiednie zęby są w dobrym stanie, implanty zębów mogą być wykonane nawet dość szybko.

budowa implantu zęba

Najważniejsze fazy wszczepiania implantu dentystycznego

Na początku zawsze wykonuje się wstępne badania i ocenę koniecznych do wykonania zabiegów. Konieczna jest ocena ogólnego stanu zdrowia i przebytych chorób, ponieważ jak każda procedura medyczna, również wszczepienie implantów ma swoje przeciwwskazania. Oprócz tego wykonuje się pełną diagnostykę stanu uzębienia, a także kości żuchwy i szczęki górnej. Dzięki temu można dobrać najlepszy dla danego pacjenta rodzaj implantu. Profesjonalne czyszczenie przed zabiegiem w celu zmniejszenia poziomu bakterii w jamie ustnej jest koniczne dla uniknięcia niepowodzenia lub odrzucenia implantów stomatologicznych. W praktyce często stosuje się profilaktyczną antybiotykoterapię na kilka dni przed zabiegiem.

Chirurgiczne wszczepienie implantu jest kolejnym etapem leczenia. Po zastosowaniu znieczulenia miejscowego, aby pacjent nie odczuwał bólu i świadomej sedacji, wykonuje się nacięcie dziąsła dla odsłonięcia kości, w którą wszczepiony będzie implant. Jeżeli jest to konieczne, na tym etapie usuwa się oryginalny ząb. Kość musi być odpowiednio przygotowana na wstawienie implantu. Finalnie następuje jego wkręcenie.

W tym momencie konieczne jest pozostawienie zęba w takim stanie na okres około dwóch, do trzech miesięcy, aż do całkowitego wygojenia kości i stworzenia solidnej podstawy dla implantu. Na implancie może być umieszczona na ten czas tymczasowa proteza zęba, ale nie zawsze jest to stosowane. W ostatniej fazie leczenie na implantach umieszcza się ostateczne korony, które pozostaną tam już na stałe.