Jak dbać o zdrowie podczas pracy w domu?

Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu na stałe, czy tylko okazjonalnie, konfiguracja może na początku być irytująca. Wyeliminowanie rozmów o dojazdach do pracy i chłodzie może zdecydowanie zwiększyć elastyczność dnia, ale zbyt łatwo jest też zwlekać lub zapomnieć o dbaniu o siebie. Gdy osiedlisz się w swoim domowym biurze, skorzystaj z tych wskazówek, aby zachować zdrowie, produktywność i rozsądek.

Trzymaj się swojej rutyny

Toczenie się z łóżka i praca w piżamie brzmi jak sen. Ostatecznie brak rutyny może spowodować, że poczujesz się zdezorientowany i bezproduktywny. Podczas gdy praca w domu oferuje różne wygody, kluczowe jest trzymanie się harmonogramu, kiedy tylko jest to możliwe. Jeśli dobrze prosperujesz podczas porannego treningu siłowego, tak trzymaj. Jeśli wolisz wieczorny jogging, wyłącz komputer i wyjdź za drzwi.

Wyznacz granice i wyprostuj się

Bez dojazdów do pracy oznaczających początek i koniec dnia łatwo jest skończyć pracę w nieparzystych godzinach. Aby zapewnić sobie bardzo potrzebną przerwę psychiczną, w miarę możliwości przestrzegaj normalnych godzin pracy. Poinformuj współpracowników, że będziesz dostępny od 8:00 do 16:00 lub zawsze, gdy zwykle pracujesz. Postaraj się być „włączony” podczas zmiany – niedozwolone są maratony telewizyjne ani załatwianie spraw. A kiedy jesteś poza godzinami pracy, odłóż pracę na bok i skup się na innych rzeczach. Podczas pracowania na komputerze zadbaj o swoją postawę. Proste plecy to spokój na starość. Osoby z wieloletnim stażem na stanowiskach biurowych doskonale wiedzą co to ból pleców. Zakup korektor postawy i nawet nie myśl o tym czy Twoje plecy są idealnie proste. Korektor sprawia, że Twoje plecy będą w zdrowej pozycji przez cały czas jego użytkowania.

Zaplanuj, co jest ważne

Przy tak dużej ilości czasu spędzanego w domu godziny i dni łatwo się ze sobą łączą. Jeśli coś jest priorytetem, czy to na dłuższą metę, czy to wycieczka do sklepu spożywczego czy spotkanie z klientem, pamiętaj, aby umieścić to w kalendarzu. Notowanie tego, co należy zrobić i wyznaczanie mu czasu, może zwolnić trochę przestrzeni umysłowej.

Nabierz świeżego powietrza

Kiedy pracujesz w domu, łatwo jest mijać dni bez wychodzenia z domu. Ale świeże powietrze i słońce zdziałają cuda, poprawiając nastrój i produktywność. Zrób sobie przerwę w pracy i zaplanuj krótki bieg w porze lunchu, a jeśli masz spotkanie telefoniczne, rozważ skorzystanie z niego na spacerze. Jeśli wrócisz trochę spocony, nikt nie musi wiedzieć.

Jedz prawdziwe posiłki

Niektórzy pracownicy domowi zapominają o jedzeniu razem, podczas gdy inni przez cały dzień skubią niezdrowe jedzenie. Bez przerw na posiłek zaspokojenie potrzeb żywieniowych może być trudne. Zamiast bezmyślnie jeść przed komputerem, odejdź od pracy i znajdź czas na posiłki. Zdrowe posiłki nie muszą być skomplikowane – wypróbuj szybkie i sycące opcje, takie jak tosty z awokado, koktajle, miski zbożowe lub jajecznica.

Nie zapomnij o swoim zdrowiu psychicznym

Regularne ćwiczenia, solidne odżywianie i odpowiedni sen zapewnią Ci zdrowie fizyczne, ale bez regularnych interakcji ze współpracownikami będziesz chciał zwrócić szczególną uwagę na swój stan psychiczny. Podczas pracy w domu można łatwo poczuć się odizolowanym, dlatego warto często planować meldowanie się przez telefon lub wideo. Twórz nowe tradycje, takie jak wirtualne happy hours lub poniedziałkowe poranne „nadrabianie zaległości przy kawie”, aby pozostać w kontakcie. Jeśli czujesz się zestresowany, rozważ rozpoczęcie praktyki medytacyjnej lub skorzystanie z aplikacji internetowych.

Praca w domu nie zawsze jest łatwa (zwłaszcza podczas pandemii)., Ale dopóki ustalisz granice i znajdziesz czas na samoopiekę, będziesz się dobrze rozwijać.