Jak pomóc osobie uzależnionej od narkotyków?

Młodzież w kręgu ryzyka

Uzależnienie od narkotyków w dużej mierze dotyczy ludzi młodych. Jeżeli młodzież obraca się w nieodpowiednich kręgach, to dostęp do używek jest najczęściej dość łatwy. Najczęściej zaczyna się od niewinnej próby, żeby zobaczyć jak to jest. Niestety, ta „niewinna” próba często przeradza się w poważny nałóg, z którego później bardzo ciężko wyjść. Gdy dziecko przechodzi okres buntu, rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na to, w jakim towarzystwie spędza ono czas. Nie można oczywiście rzucać bezpodstawnych oskarżeń, bo w ten sposób tylko straci się zaufanie własnego dziecka. Przede wszystkim trzeba szczerze rozmawiać, ostrzegać o zagrożeniach i uświadamiać konsekwencje płynące z różnych wyborów. Niestety, wiele dzieci nie ma tego szczęścia, że ich najbliżsi zawczasu zorientowali się, że coś jest nie tak i niestety nie zdążyli ich ostrzec o istniejących niebezpieczeństwach. Problem zażywania narkotyków jest niestety wciąż aktualny i wiele młodych osób popada w niszczące, narkotykowe nałogi. Codzienne problemy i szybkie tempo życia a także presja otoczenia sprawiają, że bez odpowiedniego wsparcia młodzież nie radzi sobie zbyt dobrze. Aby rozładować wewnętrzne napięcie bardzo często sięga po alkohol i narkotyki. Co zrobić, by pomóc osobie uzależnionej? Jak radzić sobie z niszczącym nałogiem?

Wsparcie ze strony rodziny

Dla osoby uzależnionej niezwykle ważne jest wsparcie ze strony najbliższych. Rodzice, rodzeństwo i przyjaciele powinni wykazać się wyjątkowym zrozumieniem i wsparciem dla takiej osoby. Pierwszym krokiem jest zawsze przekonanie uzależnionego o tym, że stracił kontrolę i sprawienie, by uznał nałóg za problem. Częstym zjawiskiem jest wypieranie istniejących problemów i tłumaczenie, że nie potrzebuje się żadnej pomocy. W takiej sytuacji rodzina nie powinna się uginać i dalej usilnie przekonywać do podjęcia jakichś kroków. Jeśli osoba uzależniona uzna swój problem, można to traktować jako pierwszy sukces. Kolejny etap to udanie się do specjalisty i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. W przypadku uzależnienia od narkotyków często konieczny jest pobyt w ośrodku zamkniętym ze względu na lepszą kontrolę i brak dostępu do używek. W takiej sytuacji osobie walczącej z nałogiem może być szczególnie trudno, dlatego powinno się ją odwiedzać tak często, jak to tylko możliwe. Wsparcie i szczere rozmowy z najbliższymi z pewnością dodadzą uzależnionemu sporo siły do walki z wyniszczającymi przyzwyczajeniami. Rodzina powinna się uzbroić w duże pokłady cierpliwości i wyrozumiałości. Dla osoby na odwyku jest to wyjątkowo trudny i wycieńczający czas. Zarówno fizycznie jak i psychicznie. Warto o tym pamiętać i okazywać jej jak największe wparcie. Ważne jest, by wiedziała, że najbliżsi czekają na nią i kibicują w dalszej walce.

Grupy wsparcia

Zaletą ośrodków zamkniętych są częste spotkania w grupach wsparcia. Świadomość, że są osoby, które zmagają się z podobnymi problemami i również przeżywają ciężkie chwile jest niezwykle budująca. Również rozmowy z osobami, które już przezwyciężyły narkotykowy nałóg to bardzo pomocne rozwiązanie. Dzięki świadectwu takiej osoby inni zyskują wiarę w to, że też mogą poradzić sobie z tym problemem. Co więcej, w ośrodku zamkniętym są często przydzielane różnego rodzaju zadania, m. in. w kuchni i ogrodzie. Oprócz spotkań grupy wsparcia odbywają się tam różnego rodzaju zajęcia, a każdy pacjent może liczyć na stałą opiekę psychologa. Odpowiednio przeprowadzona terapia i wsparcie ze strony rodziny pozwala osobie uzależnionej na wyjście z nałogu (pomoc można uzyskać na przykład w Alma Libre). Oczywiście czas odwyku to bardzo ciężki okres zarówno dla samego uzależnionego jak i jego bliskich, ale dzięki niemu można mieć nadzieję na lepszą przyszłość.