Jak wybrać łóżko dla osoby niepełnosprawnej

Życie osoby niepełnosprawnej wymaga wielu zmian, m.in. trzeba przystosować dom do potrzeb takiego członka rodziny. Pokój takiej osoby powinien zostać wyposażony w sprzęty, które ułatwią opiekę i funkcjonowanie chorego. W większość przypadków codzienność człowieka niepełnosprawnego koncentruje się wokół łóżka, dlatego trzeba zadbać o odpowiednie łóżko do rehabilitacji. Długotrwałe leżenie w jednej pozycji prowadzi do powstania odleżyn, trzeba starać się zminimalizować takie ryzyko wystąpienia odleżyn. Ważne jest odpowiednie wyposażenie sypialni chorego, ponieważ opieka nad takim pacjentem wymaga dużego wysiłku. Podniesienie osoby leżącej wymaga dużej siły fizycznej, dodatkowo podczas takiego unoszenia nadwyręża się kręgosłup opiekuna. Żadne tradycyjne meble w domu nie ułatwiają pielęgnacji niedołężnej osoby.

Profesjonalne łóżko dla chorego

Firma Elbur to czołowy producent specjalistycznych łóżek medycznych w Europie. Zajmuje się tworzeniem wysokiej jakości sprzętu dopasowanego do potrzeb pacjentów niesprawnych, spełnia wymagania łóżek medycznych. Tego rodzaju łóżko powinno spełniać dyrektywy dotyczącej wyrobów medycznych UE 93/42/EEC.W asortymencie tej firmy znajduje się również inne ważne przedmioty do pomieszczenia osób chorych m.in. stoliki przy łóżkowe.Kupując łóżko medyczne dla osoby, która wymagają długotrwałego leżenia, warto wybierać takie modele, które dają możliwość zamocowania dodatkowego wyposażenia, które pomoże w codziennej opiece. Elbur producent łóżek rehabilitacyjnych to lider tego typu rozwiązań dla osób z dolegliwościami ruchowymi. Osoby leżące spełniają dużą część swojego życia na łóżku, dlatego ważne jest zadbanie o wygodę ich pleców, świetnym rozwiązaniem będzie łóżko dla osoby niepełnosprawnej z możliwością podnoszenia pleców pod różnym kątem. Producent łóżek Elbur zapewnia modele łóżek regulowanych za pomocą pilota. Pacjent może samodzielnie wybierać dogodną dla siebie pozycje, bez pomocy kogoś bliskiego lub opiekuna. Zamontowany system elektryczny pozwala również kontrolować inne segmenty łóżka. Poprzez stałą możliwość kontrolowanie pozycji chorego, można zauważyć szybsze efekty rehabilitacji, ponieważ przez takie działania zachodzą przykurcze mięśni.

Łóżka sterowane elektrycznie skonstruowane przez tego wysokiej klasy producenta cechuje wysoka trwałość, zastosowaniem norm, jakie powinny spełniać łóżka medyczno-ortopedyczne. Każde komponenty wykorzystane do zbudowania łóżek elektrycznych są zgodne z obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa.Występują różne stopnie niepełnosprawności, są sytuacje, kiedy chory nie jest w stanie kontrolować pozycji podczas snu, w tym przypadki warto wybrać łóżko do rehabilitacji firmy ELBUR model PB 636 IV z barierką. Tego typu łóżko posiada regulowaną wysokość leżenia. Dodatkowo łóżko wyposażone jest w wysięgnik z uchwytem, co jest pomocne podczas podnoszenia obolałego pacjenta. Łóżko z barierką jest bardzo ważne dla osób dotkniętych kalectwem, zabezpieczenia ich przed upadkiem. Łóżka wyposażone z boczne barierki musi spełniać normy PN EN 60601-2-52:2010, dotyczące bezpieczeństwa łóżek ortopedycznych.Producent zapewnia szybki i prosty montaż, a cale łóżko jest bardzo stabilne. Kolejnym elementem o, który zadbała firma Elbur, tworząć łóżka rehabilitacyjne jest wysięgnik. W przypadku niewielkiej niesprawności pomaga on osobie niedołężnej zmienić pozycję lub samodzielnie wstać z łóżka.

Parametry łóżka dla chorego

Wybierając łózko dla osoby schorowanej, trzeba wziąć pod uwagę, w jakim stopniu jest ograniczona ruchowo, rodzaj choroby, z jaką się zmaga. W niektórych dolegliwościach wskazany jest przez lekarzy pozycja drenażowa, która ułatwia krążenie krwi. Kupując łóżko dla osoby unieruchomionej, trzeba znać wagę osoby leżącej, aby móc określić maksymalne obciążenie, w standardowych łóżkach medycznych wynosi 135 kg, u osób ważących ponad 135 kg sprawdzi się łóżko bariatryczne. Standardowo powierzchnia łóżka wynosi 90 × 200 cm. Dla osób mających ponad 200 cm wzrostu zostały zrobione łóżka z możliwością przedłużenia. Jeśli wybierzemy łóżko dla osoby niepełnosprawnej z możliwością regulacji, zalecane jest, aby pamiętać również o komforcie osób zajmujących się pacjentem. Solidne łóżka rehabilitacyjne powinny posiadać blokadę kółek, zapewniając większą stabilność łóżka.

Odpowiedni, wygodny materac

Materac to najważniejszy element łóżka ortopedycznego. Poszukując odpowiedniego typu materaca, należałoby spojrzeń na wymagania osoby niesprawnej. Jeśli chory jest w stanie samodzielnie wstawać z łózka, dobrym wyborem będzie tradycyjny materac szpitalny wyprodukowany z pianki poliuretanowej, tego rodzaju materac dopasowuje się do naturalnych krzywizn kręgosłupa i zapewnia spokojny sen. U pacjentów cierpiących, narażonych na odleżyny najlepiej będzie zastosować materac przeciwodleżynowy. Jego struktura w kształcie gofra zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Meble medyczne

Producent łóżek rehabilitacyjnych zadbał również o bardzo praktyczny element wyposażenia, jakim jest szafka przy łóżkowa. Taki mebel jest wsparciem podczas codziennych rutynowych czynności pielęgnacyjnych. Tego typu szafki z regulowanym blatem dają możliwość, aby osoba leżąca mogła korzystać urządzeń mobilnych. Tego typu mebelek można bardzo łatwo rozmontować, złożyć do boku. Takie meble medyczne charakteryzują się stabilną i bezpieczną konstrukcją. Dodatkowym rozwiązaniem dla zwiększenia komfortu osoby cierpiącej jest stolik typu tablet, który mocuję się do barierek łóżka. Tego typu tablet zapewnia możliwość zjedzenia posiłków.

Osoba chora, która ma problemy z poruszaniem się, zmaga się z wieloma dolegliwościami spowodowanymi długim leżem, obecnie wiele producentów wyposażenia medycznego stwarza artykuły z myślą o osobach schorowanych, cierpiących. W sytuacji osób niedołężnych najważniejszym elementem ich codziennego życia jest łóżko. Warto zainwestować w profesjonale łóżko medyczne, które w dużej mierze się ułatwieniem dla osoby leżącej, jak i ludzi wokół niej. Nowoczesne łóżka do rehabilitacji zapewniają dużą możliwość samodzielnego działania chorego, np. poprzez regulację łóżka za pomocą pilota. Wokół łóżka sprawdzą się dobrze specjalistyczne meble, które zapewnią większy komfort osoby niezdrowej.