Jak wybrać optymalny materac dla dziecka w wieku przedszkolnym?

Niemowlęta i maluchy bardzo często śpią z rodzicami lub w bezpiecznych dziecięcych łóżeczkach. Z czasem dziecko rośnie i przychodzi czas na zakup pierwszego “dorosłego” łóżka. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób wybrać do niego optymalny materac, który zapewni dziecku komfort. Czy materac 80×160 cm ma odpowiednie wymiary? Czy lepiej sprawdzi się wersja twarda, czy bardziej elastyczna?

Materac 80×160 cm – idealny wybór dla przedszkolaka

Dziecko w wieku przedszkolnym nie potrzebuję tak dużego łóżka, jak osoby dorosłe. Dotyczy to przede wszystkim długości łóżka, bo szerokość powinna jednak dawać maluchowi pewien poziom swobody. Jeśli nie zakładamy, że łóżko i materac mają służyć dziecku przez kolejną dekadę, śmiało możemy postawić na mniejsze łóżko zaoszczędzając w ten sposób miejsce w pokoju podopiecznego. Optymalne wymiary dla przedszkolaka to materac 80×160 cm, gdzie 160 cm to oczywiście jego długość. Wówczas mamy pewność, że dziecko będzie czuło się na nim swobodnie i nie spadnie z łóżka podczas snu.

Wiek dziecka elastyczność materaca

Równie ważna co wymiary jest elastyczność materaca. O ile dorośli powinni wybierać najczęściej twardsze konstrukcje, w przypadku dzieci w wieku przedszkolnym z reguły lepiej sprawdzają się materace o większej elastyczności. Zależność jest prosta, im mniejsza masa ciała, tym materac powinien być bardziej miękki. W przeciwnym razie maluch może odczuwać dyskomfort, a zbyt twardy materac niekorzystnie wpłynie na jego kręgosłup rozwijającego się i rosnącego dziecka.

Z czego powinien być wykonany materac dla małego dziecka?

Niekiedy można spotkać się z opinią, że odpowiednie dla dzieci są materace kokosowe. Zazwyczaj są one zbyt twarde dla maluchów. Nie musimy jednak inwestować w nowoczesny materac kieszeniowy. Wystarczy dobrej jakości materac piankowy, który ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Stosunkowo łatwo się go czyści i jest bardziej odpowiedni dla alergików. Materace w wymiarach odpowiadających potrzebom małych dzieci można znaleźć na stronie marki Godre, pod adresem godre.pl.