Jak wybrać wannę dla niepełnosprawnych i starszych?

Wanna dla osoby starszej czy niepełnosprawnej to doskonała alternatywa dla kabiny prysznicowej. Jednym z częściej polecanych modeli są wanny otwierane z drzwiami. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jak zwiększyć bezpieczeństwo kąpieli seniora? Podpowiadamy!

Wanna dla osoby niepełnosprawnej i starszej – czy warto?

Wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej stanowi spore wyzwanie. Sprzęty muszą być w pełni bezpieczne. Na tyle, na ile to możliwe, powinny wspomagać naszego podopiecznego w zachowaniu samodzielności. Wybierając wannę dla seniorów i akcesoria pomocnicze, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów, od których zależy jej funkcjonalność i wygoda użytkowania, a co za tym idzie – komfort (także psychiczny) naszego bliskiego.

Wanny dla niepełnosprawnych to produkty specjalistyczne, projektowane z myślą o ograniczeniach ruchowych wynikających z choroby czy podeszłego wieku. Odpowiednio dobrane mogą być równie dobrą, a nawet lepszą opcją niż kabina prysznicowa. Nagły strumień wody kierowany na ciało pod sporym ciśnieniem ze słuchawki prysznicowej często wywołuje u osoby starszej nieprzyjemne doznania i staje się źródłem niepotrzebnego stresu.

Ciepła kąpiel pomaga się wyciszyć i zrelaksować, rozluźnia napięte mięśnie, poprawia samopoczucie.

Szukasz bezpiecznej wanny dla bliskiego? Zależy Ci na fachowej obsłudze i asortymencie uznanych marek? A może potrzebujesz akcesoriów do kąpieli? Sprawdź na https://esklep.brandvital.eu/

Wanna z drzwiami – wygoda i niezależność

Wanny z otwieranymi drzwiami zyskują w ostatnim czasie coraz większą popularność. Łączą cechy kabiny (swobodne wejście do środka, możliwość kąpieli na stojąco) i wanny tradycyjnej. Solidne uszczelnienie i mocne zawiasy zapobiegają przeciekom, obniżony próg minimalizuje ryzyko upadku, wyprofilowane ścianki ułatwiają bliskie podejście opiekuna.

Ogromną zaletą wanny otwieranej jest możliwość korzystania z niej bez pomocy osób trzecich. Jeżeli nasz bliski porusza się w miarę swobodnie, bez trudu poradzi sobie z otwarciem i zamknięciem drzwiczek.

Na co zwrócić uwagę, wybierając otwieraną wannę? Przede wszystkim na rodzaj materiału, z jakiego została wykonana. Warto rozważyć wanny akrylowe. Tworzywo jest odporne na zarysowania, nie żółknie i łatwo się czyści. Dodatkowo utrzymuje temperaturę wody.

Obecne na rynku wanny z drzwiczkami dostępne są w różnych wymiarach i wersjach kolorystycznych, co ułatwia dopasowanie sprzętu do pomieszczenia, zarówno pod względem przestrzennym, jak i estetycznym.

Wanna dla niepełnosprawnych - esklep.brandvital.eu

Akcesoria do kąpieli w wannie

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na wymianę wanny, zaopatrzymy się w akcesoria, które ułatwią korzystanie z modeli standardowych.

Przy większych problemach z mobilnością sprawdzą się siedziska wannowe (wanny otwierane często mają je w zestawie). To specjalne nakładki umożliwiające kąpiel na siedząco.

Jeżeli boki wanny są zbyt wysokie, a chory nie jest w stanie wystarczająco unieść nogi, warto zainwestować z specjalne schodki lub drabinkę. Aby odpowiednio dobrać rozmiar podestu, zmierzmy wysokość wanny, z uwzględnieniem nóżek.

Dobrym pomysłem jest także zakup parawanu. Osłona nie tylko zwiększa prywatność osoby zażywającej kąpieli, ale zapobiega też rozchlapywaniu wody na podłogę. Ważne są również maty antypoślizgowe. Połóżmy je zarówno przy wannie, jak i w jej wnętrzu. Dodatkowym zabezpieczeniem przed poślizgnięciem będą poręcze naścienne montowane w bliskiej odległości od wanny.