Jak wygląda leczenie trądziku?

Trądzik jest chorobą skóry, która wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Istnieje kilka metod terapii. Są one dopasowywane indywidualnie do każdej osoby. Najczęściej stosuje się maść na trądzik lub tabletki. Ważna jest także codzienna pielęgnacja.

Co robić, gdy pojawią się objawy trądziku?

Pojawienie się objawów trądziku jest wskazaniem do zgłoszenia się do lekarza. Leczeniem zmian skórnych zajmuje się dermatolog. Na podstawie występujących dolegliwości oraz podstawowych badań zleca on odpowiednią terapię.

Do objawów trądziku zalicza się:

  • zmiany skórne na twarzy (krosty, grudki, zaskórniki);
  • stan zapalny wokół zmian skórnych;
  • nadmierna produkcja sebum;
  • nadmierne złuszczanie się naskórka.

Niekiedy w miejscu zmian skórnych mogą pojawiać się blizny.

Metody leczenia trądziku

Istnieje kilka metod leczenia trądziku. Przede wszystkim konieczne jest włączenie farmakoterapii, dzięki której zostanie zmniejszony stan zapalny, unormuje się praca gruczołów łojowych oraz poprawi ogólny stan cery. Mogą to być preparaty do stosowania miejscowego (maści na trądzik) lub doustnego.

Oprócz farmakoterapii ważną rolę w leczeniu trądziku odgrywa codzienna pielęgnacja. Konieczne jest oczyszczanie twarzy rano i wieczorem, a także stosowanie kremu nawilżającego. Kosmetyki pielęgnacyjne powinny być przeznaczone do cery trądzikowej. Nie może w nich być substancji (barwników, substancji zapachowych, alkoholu, konserwantów), które przyczyniają się do zatykania gruczołów łojowych i podrażnień.

W leczeniu trądziku bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Niektóre produkty przyczyniają się do nasilenia dolegliwości. Są to głównie fast-foody, dania instant i pokarmy wysokoprzetworzone. Do jadłospisu należy włączyć świeże owoce, oleje roślinne, chudy nabiał i ryby.

Maść na trądzik

Maść na trądzik jest najczęściej zalecanym preparatem do leczenia zmian skórnych. W jej składzie mogą znajdować się substancje o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym i antybakteryjnym, takie jak:

  • nadtlenek benzoilu,
  • kwas azelainowy,
  • kwas salicylowy,
  • retinoidy,
  • kwasy AHA,
  • witamina A.

Maść na trądzik może zawierać także antybiotyki. Są to: klindamycyna, erytromycyna lub sulfacetamid.

Tabletki na trądzik

Najczęściej stosowane tabletki na trądzik to doustne antybiotyki. Znanym lekiem jest także izotretynoina, która należy do grupy retinoidów. Mogą one zawierać również witaminy, minerały oraz wyciągi z roślin, które wspierają skórę w zwalczaniu zmian skórnych oraz poprawiają jej wygląd i kondycję. Preparaty tego typu są dostępne bez recepty (antybiotyki wymagają recepty).