Jak wysłać lekarstwo kurierem?

Mimo tego, że leki ratują życie, to bardzo często znajdują się one na listach przedmiotów zabronionych w przewozie. Dotyczy to nie tylko leków na receptę, lecz również tych które to można kupić w sklepach spożywczych. Wysyłając leki kurierem, należy pamiętać, że należy spełnić określone warunki.

Czy wszystkie leki można przewozić?

We współczesnych czasach zamawianie kuriera w celu przewozu różnorodnych towarów jest bardzo popularne. Przewóz leków jest możliwy, niemniej nie każdy przewoźnik zajmuje się transportem wszystkich medykamentów dostępnych na rynku medycznym.

Większość przewoźników nie zgadza się zazwyczaj na transport leków wymagających specjalnych warunków, bowiem nie są oni w stanie ich zapewnić. Kurierzy zazwyczaj nie decydują się na przewóz antybiotyków, antydepresantów, sterydów, neuroleptyków, leków w proszku, leków na odchudzanie i suplementów diety będących jednocześnie dopingiem.

W jaki sposób można wysyłać leki?

Mnóstwo leków musi być przewożone w odpowiednich temperaturach, które to są wymagane przez prawo. Leki potrzebują zazwyczaj podczas przewozu temperatury od 2 do 8 stopni Celsjusza, a nie każdy przewoźnik posiada specjalne samochody przeznaczone do ich przewozu. Ponadto potrzebują one środowiska chronionego przed wirusami i bakteriami. Większość leków można przewozić tylko i wyłącznie w autach posiadających specjalny agregat chłodniczy lub ogrzewanie postojowe.

Jeżeli firma kurierska podejmuje się wysyłki leków, które wymagają odpowiednich warunków przewozu, to musi zawsze w tym celu wypełnić odpowiedni formularz. Warto wiedzieć o tym, że profesjonalna wysyłka przesyłek wymagających specjalnych warunków przewozu jest dość kosztowna.

Niemniej istnieją specjalne firmy przewozowe, które to zrealizują przesyłki krajowe oraz zagraniczne zawierające leki, szczepionki, próbki oraz wiele innych substancji medycznych.

Gdy zamierzamy przesłać leki, które to nie wymagają specjalnego transportu, np. paracetamol to raczej nie ma z tym większego problemu, bowiem leki te są małe, lekkie, a producenci dobrze zabezpieczają opakowanie i dbają o ich bezpieczny transport.

Jak zapakować leki do transportu?

Po zamówieniu kuriera w celu przewozu dozwolonych leków należy zawsze je odpowiednio zapakować. Warto też sprawdzić czy przepisy obowiązujące w kraju odbioru oraz dostawy nie spowodują poważnych problemów prawnych. W przypadku uszkodzenia przesyłki zawierającej niezalecane przedmioty nie obowiązuje ubezpieczenie.

Osoby które to zdecydowały się na wysłanie leków na receptę powinny je odpowiednio zapakować. Najlepiej jest umieścić medykamenty w kartonowych pudełkach, a wcześniej dobrze je zabezpieczyć np. bąbelkową folią.

Podsumowując, można stwierdzić, że przewóz leków jest możliwy, lecz zawsze należy spełnić kryteria jasno określane przez poszczególne firmy kurierskie.