Jak zapobiegać żylakom? 6 najważniejszych zasad

Choroby cywilizacyjne, które dotykają dzisiejsze społeczeństwa, mogą być wyjątkowo uciążliwe. W tym kontekście coraz częściej pojawia się pytanie o to, jak zapobiegać żylakom, które pomimo że nie są bardzo poważnym problemem, to mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, a także znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Na szczęście lekarze podczas codziennej praktyki znaleźli wiele sposobów na prewencję przeciwko powstawaniu żylaków, takich jak rajstopy uciskowe oraz odpowiednie formy terapii manualnej. Ponadto pacjenci mają do dyspozycji szereg zabiegów, które skutecznie usuwają żylaki, gdy te już powstaną. Umiejętne połączenie dostępnych form prewencji z zabiegami leczniczymi umożliwia całkowite i skuteczne pozbycie się problemu. Nie ulega jednak wątpliwości, że o wiele lepiej jest zapobiegać niż leczyć i najistotniejsze jest stosowanie odpowiedniej prewencji, takiej jak pończochy uciskowe I stopnia lub innych stopni, w zależności od zapotrzebowania. Chcąc uniknąć żylaków, należy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami.

1.Pobudzanie krążenie przez aktywność fizyczną.

Chcąc zrozumieć, jak przeciwdziałać żylakom, najpierw należy zrozumieć, dlaczego powstają. Główną przyczyną jest doprowadzenie do zastoju w żyłach oraz naczyniach krwionośnych zwanych kapilarami. Na skutek długotrwałego zastoju naczynia krwionośne się osłabiają, a krew zamiast prawidłowo krążyć, może zaczynać zalegać w naczyniach, a nawet wracać do żył głównych, co powoduje powstawanie żylaków. Najlepszym sposobem na zapobieganie żylakom jest regularne pobudzanie krążenia poprzez aktywność fizyczną, taką jak spacery, bieganie oraz lekkie ćwiczenia siłowe, takie jak na przykład przysiady.

2.Zwiększenie elastyczności naczyń krwionośnych.

Niezwykle istotne jest także zadbanie o to, by naczynia krwionośne były odpowiednio mocne i elastyczne. Wpływa na to nie tylko stymulacja poprzez wysiłek, ale także dostępność składników odżywczych, które są niezbędne do ich funkcjonowania. Należy zadbać więc o odpowiednią podać minerałów i witamin, a w tym głównie witaminy C.

3.Stosowanie rajstop uciskowych.

W momencie, gdy jest się w grupie ryzyka powstania żylaków, należy stosować rajstopy uciskowe. Na rynku dostępne są różne wersje takich rajstop, a każdy z nich jest oznaczony innym stopniem. Pończochy uciskowe I stopnia mają najniższy stopień ucisku i stosuje się je jako podstawowy środek prewencyjny, podczas gdy stopnie drugi i trzeci są o wiele mocniejszy i stosuje się je jako formy leczenia. Niekiedy stosuje się nawet stopień IV, ale są to już bardzo mocne rajstopy.

4.Terapia manualna.

W przypadku wystąpienia pierwszych objawów warto również zastosować terapię manualną, która polega na masażu tkanki podskórnej oraz tkanek głębokich. Pozwala to na pobudzenie krążenia w żyłach, co zapobiegnie powstawaniu żylaków, a także ułatwi naturalne pozbycie się tych, które już powstały.

5.Zabiegi zimnem.

W celu pobudzenia krążenia bardzo często stosuje się krioterapię, czyli zabiegi zimnem. W domowych warunkach mogą to być zimne prysznice lub kąpiele. Czasem także stosuje się okłady lodowe. W kontekście pobudzania krążenia jest to niezwykle skuteczna metoda.

6.Zmiana trybu życia.

Jeśli ktoś jest w grupie ryzyka i wykonuje zawód związany z wielogodzinnym staniem lub siedzeniem, należy wprowadzić do codziennej rutyny dużą ilość gimnastyki i ruchu, co jest podstawową formą prewencji przeciwko żylakom.
Są to najistotniejsze kwestie, które należy poruszyć, odpowiadając na pytanie o to, jak zapobiegać żylakom, a także podobnym schorzeniom układu krążenia.