Kasy fiskalne online dla lekarzy i stomatologów

Ustawa o kasach fiskalnych, którą jakiś czas temu podpisał Prezydent zobowiązuje pewne grupy zawodowe do wymiany kas fiskalnych tradycyjnych. Znaczy to, iż kasy starszego typu z zapisem kopii sprzedaży w wersji elektronicznej lub papierowej muszą zostać zastąpione kasami fiskalnymi online (dotyczy to biznesów wymienionych w ustawie) W tym artykule zajmiemy się grupą lekarzy i lekarzy stomatologów która również jest tam ujęta, oraz wyjaśnimy działanie kas fiskalnych online i różnice w działaniu tych dwóch rodzajów urządzeń do rejestrowania sprzedaży.

Kasa fiskalna online

Różnica pomiędzy kasami fiskalnymi tradycyjnymi, a tymi online polega na tym, że te drugie przesyłają dane bezpośrednio do CRK (Centralne Repozytorium Kas). Bazę tych danych nadzoruje Szef Krajowej Administracji Skarbowej. Głównie chodzi o to, aby ułatwić kontrolę prawidłowości rejestrowania sprzedaży. W razie wszczęcia takiej kontroli skarbowej urzędnik nie będzie musiał fatygować się do miejsca gdzie dokonywana jest sprzedaż, ponieważ wszystkie wymagane dane, są na bieżąco aktualizowane oraz przesyłane do CRK właśnie. Bardzo ważne jest aby właściciel urządzenia zapewnił stałą i nieprzerwaną łączność kasy z internetem, bo właśnie tak odbywa się przesył danych. Jeżeli łączność zostanie przerwana, to oczywiście nie oznacza iż dane sprzedaży nie zapisują się w pamięci kasy fiskalnej online. W takiej sytuacji informacje zostaną przesłane po ponownym połączeniu z siecią, a użytkownik zostanie powiadomiony o tym że takie zdarzenie miało miejsce. Aktualizacja zazwyczaj wykonuje się co dwie godziny, ale Repozytorium Kas może zmienić częstotliwość przesyłania danych i to bez informowania o tym osoby użytkującej. Kasy fiskalne online mogą być bezpośrednio podłączane do terminali płatniczych i (żeby nie było żadnych wątpliwości) standardowo drukują paragon dla klienta, który potwierdza sprzedaż.

Lekarze i stomatolodzy- wymiana kasy fiskalnej

W pierwotnej wersji ustawy grupa lekarzy oraz stomatologów którzy świadczą usługi w zakresie opieki medycznej mieli obowiązek wymiany tradycyjnych kas fiskalnych na kasy fiskalne online do 31.12.2020 roku. Jednak zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 10.07.2020 ustawodawca przedłużył termin wymiany na dzień 30.06.2021. Jeżeli dla kogoś przepis nie jest do końca jasny, to wyjaśnimy iż chodzi tylko o lekarzy oraz stomatologów którzy prowadzą indywidualną, prywatną praktykę lekarską. Obowiązek wymiany nie dotyczy więc podmiotów leczniczych dla których usługi świadczą lekarze oraz stomatolodzy.

Wymiana kas fiskalnych- podsumowanie

Bardzo ważne jest, aby dostosować się do tych przepisów w wyznaczonym terminie. Kasy fiskalne online dla lekarzy oraz lekarzy stomatologów to bardzo dobre rozwiązanie i w obowiązku tym nie należy doszukiwać się tylko kłopotu i dodatkowych kosztów. Na plus przemawia to, iż w przypadku posiadania kasy fiskalnej starego typu z zapisem danych w wersji papierowej, po wymianie na urządzenie online już nie będziemy musieli przechowywać dokumentów sprzedaży przez okres 5 lat (czego wymaga ustawa). Kolejną zaletą jest fakt, iż nie będą przeprowadzane kontrole przez urzędnika skarbowego osobiście w punkcie sprzedaży, ponieważ wszystkie potrzebne dane będą przesyłane systematycznie i terminowo do CRK. Przy zakupie nowej kasy fiskalnej online można wybrać spośród wielu dostępnych modeli taki który będzie nam odpowiadał pod względem rozmiarów a nawet wyglądu. Do gabinetów lekarskich zazwyczaj wybierane i poszukiwane są urządzenia mniejszych rozmiarów, które są poręczne i nie zajmują dużo miejsca. Drukarkę fiskalną online możemy podłączyć bezpośrednio do terminala płatniczego, co zdecydowanie ułatwi regulowanie płatności przez pacjentów.