Kiedy potrzebna jest pomoc?

Być może jest to specyfika naszych czasów, ale coraz więcej osób korzysta z pomocy terapeutów. Żyjemy w ciągłym stresie, pędzie, a tryb pracy, brak umiejętności odpoczywania oraz problemy w związkach, relacjach czy też różnego rodzaju uzależnienia stają się codziennością wielu Polaków. Z drugiej strony mówienie o tym, że korzysta się z pomocy specjalistów, nie jest już powodem do wstydu i otwarcie przyznajemy się do tego, że w wielu sytuacjach osobistych, rodzinnych czy zawodowych wspiera nas terapeuta. I wcale nie chodzi o to, że bez niego byśmy sobie nie poradzili, a raczej o pewien poziom rozmowy opartej na bardzo solidnych fundamentach.

  1. Czy wszyscy powinni chodzić na terapię?
  2. Dla par, indywidualna, dla uzależnionych
  3. Terapia dla terapeutów

Czy wszyscy powinni chodzić na terapię?

Oczywiście, że nie, bo sama terapia – jakkolwiek jest to bardzo szerokie pojęcie, musi wypływać z potrzeby osobistej albo tej związanej z trudną sytuację. Moglibyśmy nawet opracować listę objawów, zdarzeń i okoliczności, kiedy wskazane byłoby skorzystać z oferty, jaką ma Klinika-lmc. Sama terapia z założenia nie powinna wynikać z obowiązku, więc nie jest dobrze podchodzić do niej w kategorii musu czy też powinności lub poczucia winy, a raczej potrzeby zmiany i po prostu czystych chęci. Wówczas efektywnie da się wykorzystać ofertę, jaką ma poradnia psychologiczna. Poznań na swoim terenie ma wiele profesjonalnych miejsc, w których można uzyskać tak ważną pomoc.

Dla par, indywidualna, dla uzależnionych

Nie każdy potrzebuje terapii, wiele osób korzysta ze stałego wsparcia lub okazjonalnego. Niektórzy bez cyklicznych spotkań nie są w stanie na co dzień funkcjonować zawodowo, rodzinnie czy też nie radzą sobie sami ze sobą. I oczywiście może to być związane z różnego rodzaju traumami, samą osobowością czy też z zaburzeniami lub chorobami. I dlatego właśnie warto poszukać takiego specjalisty, który będzie potrafił pomóc w sytuacji trudnej i zaplanuje kompleksową (zazwyczaj długotrwałą) terapię. Szczególnie mocno będzie ona potrzebna w przypadku uzależnień, autoagresji, zaburzeń odżywiania i depresji. Takie wymaganie wymaga dłuższej pracy, ale może przynieść naprawdę efekty, znacznie poprawić funkcjonowanie, a także dać wsparcie w trudnych momentach.

Terapia dla terapeutów

Mówi się również o tym, że przyszli terapeuci, by móc skutecznie pomagać innym, na własnej skórze muszą doświadczyć psychoterapii. To pozwala im w pewien sposób poczuć „drugą stronę”, a być może również uporać się z własnymi problemami.