Leczenie odleżyn – najważniejsze zasady

Ryzyko powstania odleżyn to ogromny problem pacjentów, którzy z powodu niepełnosprawności ruchowej większość czasu spędzają w pozycji leżącej lub siedzącej. W leczeniu odleżyn stosuje się różne metody, wśród których najważniejszą rolę odgrywają specjalistyczne wyroby antyodleżynowe.

Czym są odleżyny?

Odleżyny to oznaka martwicy tkanek, do której dochodzi, na skutek długotrwałego miejscowego ucisku. U osób leżących bądź poruszających się na wózku inwalidzkim odleżyny tworzą się w miejscach, w których ciało narażone jest na ciągły kontakt z podłożem – na pośladkach, kości ogonowej, potylicy czy grzbiecie.

Niedokrwienie tych okolic skutkuje powstawaniem zmian chorobowych, które, rozwijając się, penetrują coraz głębsze warstwy skóry. W zaawansowanych przypadkach mogą sięgnąć kości. Początkowo przybierają postać czerwonych, bolesnych przy dotyku plam, z czasem pojawia się obrzęk, pęcherze i nadżerki, które mogą przeistoczyć się w bardzo bolesne owrzodzenia.

Należy pamiętać, że każdy pacjent o ograniczonej mobilności wymaga zastosowania profilaktyki przeciwodleżynowej, a zaobserwowanie nawet najmniejszych objawów powinno skłonić opiekuna do pilnego kontaktu z lekarzem.

Szukasz wysokiej jakości materaców lub innych produktów przeciwodleżynowych? Sprawdź na https://www.brandvital.eu/

Po pierwsze – produkty przeciwodleżynowe

Jedną z najlepszych form zapobiegania i leczenia powstałych już odleżyn jest stosowanie wyrobów antyodleżynowych. To specjalistyczne produkty medyczne skonstruowane w taki sposób, by wyeliminować problem długotrwałego ucisku, jaki oddziałuje na skórę chorego w czasie leżenia lub siedzenia. Dzięki zastosowanej technologii nacisk ten wywierany jest naprzemiennie, dzięki czemu tkanki są odpowiednio zaopatrzone w krew i dotlenione, co zmniejsza ryzyko rozwoju groźnych zmian. Do dyspozycji mamy materace przeciwodleżynowe, które umieszcza się na łóżku chorego, oraz poduszki do siedzenia.

Najczęściej stosuje się materace pneumatyczne (rurowe lub bąbelkowe) zbudowane z połączonych ze sobą komór. Wtłaczane do nich powietrze pozwala zredukować patologiczny nacisk poprzez utrzymanie we wnętrzu materaca zmiennego ciśnienia. Alternatywą są materace przeciwodleżynowe piankowe zaopatrzone w specjalne wypustki, które zmniejszają siłę, z jaką ciało oddziałuje na podłoże i stymulują krążenie.

Wybór odpowiedniego materaca przeciwodleżynowego zależy od aktualnej kondycji pacjenta. W renomowanych sklepach medycznych możemy liczyć na pomoc doświadczonych specjalistów, którzy ułatwią nam dokonanie najlepszego zakupu.

Po drugie – odpowiednia pielęgnacja

W leczeniu odleżyn ogromną rolę odgrywa prawidłowa opieka nad bliskim.

  • Należy zapewnić mu dietę bogatą w produkty będące źródłem białka, witaminy C i cynku, których niedobór sprzyja powstawaniu ran i utrudnia ich gojenie.
  • Ważne jest, by co 2-3 godziny zmieniać jego pozycję i wykonywać ruchy bierne, które pobudzą krążenie.
  • Należy zaopatrzyć pacjenta w bieliznę wykonaną z bezuciskowych, oddychających materiałów.
  • W codziennej higienie i pielęgnacji zaleca się stosowanie wysokiej jakości, niedrażniących preparatów. W niektórych sklepach medycznych dostępne są całe zestawy pielęgnacyjne, na które składają się m.in. nawilżane chusteczki, rękawice nasączone mydłem i podkłady higieniczne.

Takie działania ułatwią utrzymanie skóry pacjenta w dobrej kondycji, a jeśli zmiany już wystąpiły, pomogą zapobiec ich dalszemu rozprzestrzenianiu.

Sposoby leczenia odleżyn - brandvital.eu

Po trzecie – specjalistyczne środki lecznicze

W leczeniu odleżyn zastosowanie znajdują specjalne, wielofunkcyjne opatrunki, które działają nawilżająco i odkażająco, regulują wysięk, chronią newralgiczne miejsce przed bodźcami zewnętrznymi i przyspieszają proces regeneracji tkanek. Dobór odpowiedniego rodzaju opatrunku zależy od stopnia zaawansowania zmian. Najczęściej używa się opatrunków ze srebrem, hydrokoloidowych, alginianowych bądź hydrożelowych. Lekarz może zalecić także aplikację żelów i maści na odleżyny, których zadaniem jest ułatwienie gojenia.

Jeżeli rany są rozległe i głębokie, konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne.