Licówki – czym są i w jaki sposób poprawiają wygląd zębów?

Każdy marzy o tym, by jego uśmiech był piękny i śnieżnobiały niczym z reklamy. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Czasami pomimo naszej troski i starannej pielęgnacji nasze zęby nie są w idealnej kondycji. Czy są sposoby, by poprawić wygląd zębów?

Higiena przede wszystkim

Właściwa higiena jamy ustnej jest najważniejszym elementem troski o ładne i zdrowe zęby. Warto pamiętać o tym, że zęby należy szczotkować dwa razy dziennie, a przynajmniej raz dziennie należy wyczyścić przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nitki dentystycznej. Wskazane jest także stosowanie płynu do płukania ust, najlepiej bez zawartości alkoholu, aby nie wysuszać śluzówki jamy ustnej. Dwa razy w roku warto wykonać skaling i piaskowanie zębów. Są to zabiegi higienizacyjne, które pozwalają na usunięcie zalegającego kamienia nazębnego, a także innych osadów.

Zęby jak marzenie dzięki licówkom

Coraz więcej osób decyduje się na poprawienie wyglądu swoich zębów poprzez założenie licówek. Licówki to cieniutkie płatki porcelany, które nakłada się na licowe (czyli przednie) powierzchnie zębów. Wskazania do założenia licówek to między innymi zęby uszczerbione lub ukruszone, a takżę przebarwione. Licówki Wrocław zakłada się także wówczas, gdy chcemy skorygować niewielką diastemę, a także w sytuacji, gdy chcemy poprawić kolor zębów, gdyż wstydzimy się przebarwień bądź sinoszarego koloru, który pojawia się czasem na zębach leczonych kanałowo.

Jak przebiega założenie licówek?

Przed założeniem licówek stomatolog przeprowadzi wywiad z pacjentem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, takie na jak na przykład bruksizm czy wady ortodontyczne. Następnie dentysta szlifuje przednie powierzchnie zębów, a następnie przygotowuje wycisk, na podstawie którego stworzone zostaną licówki. Dzięki drukarkom 3D coraz więcej klinik stomatologicznych ma możliwość wykonania licówek od razu w pracowni protetycznej. W innych wypadkach stomatolog zakłada na zęby licówki tymczasowe i zleca wykonanie właściwych licówek w pracowni protetycznej.