Maseczki ochronne – jakie? Gdzie kupić?

Obecnie w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, nic też nie wskazuje na to, aby przepis ten miał zostać szybko wycofany. Dlatego zobacz, jakie i gdzie kupić maseczki ochronne.

Dlaczego należy nosić maseczki ochronne?

W związku z panującą w Polsce pandemią koronawirusa rząd wprowadził obowiązek zakrywania ust i nosa. Dlaczego? Ponieważ wirus ten bardzo szybko przenosi się drogą kropelkową między osobami znajdującymi się w odległości mniejszej niż dwa metry. Co istotne, można być zarażonym wirusem SARS-CoV-2 i nawet o tym nie wiedzieć, ponieważ choroba przebiega bezobjawowo. Jednocześnie, wtedy najczęściej nieświadomie zaraża się innych – bliskich, osoby starsze lub przewlekle chore, które mogą nie mieć już takiego szczęścia jak ty.

W jaki sposób działa maseczka ochronna? Zmniejsza rozprzestrzenianie się wirusa, dzięki czemu w znaczący sposób zmniejsza ryzyko zakażenia. Chroni w ten sposób zarówno ciebie, jak i innych, dlatego jej noszenie jest koniecznością.

Rodzaje maseczek. Gdzie kupić maseczkę ochronną?

Gdy w Polsce zaczęto wykrywać coraz więcej przypadków choroby COVID-19, ze sklepów zaczęły znikać maseczki ochronne, płyny do dezynfekcji oraz jednorazowe rękawiczki. Obecnie jednak sytuacja ta się normuje, dlatego nie powinieneś mieć problemów z dostępem do odpowiednich środków zabezpieczających przed wirusem. Maseczki ochronne kupisz przez internet, zarówno jednorazowe jak i wielorazowe. A które z nich warto zamówić?

Jednorazowe maseczki chirurgiczne są wygodne w użytkowaniu, aczkolwiek można je nosić maksymalnie przez kilka godzin. Po ściągnięciu trzeba od razu je wyrzucić do odpadów zmieszanych, nie można ich ponownie zakładać. I choć ich cena jest stosunkowo niska, to należy zaopatrzyć się w kilkadziesiąt sztuk. Ze względu na to, że obecnie mówi się, że konieczność zakrywania ust i nosa będzie trwać tak długo, aż nie zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka przeciwko COVID-19, znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest zakup kilku maseczek wielorazowych, bawełnianych.

Taką maseczkę możesz zarówno kupić, jak i zrobić samodzielnie – wystarczy kawałek materiału, gumka oraz maszyna lub zestaw do szycia. Natomiast najlepszym rozwiązaniem byłby zakup maseczki bawełnianej z kieszonką na dodatkowy filtr, który zapewnia skuteczniejszą ochronę przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jeśli masz maseczkę antysmogową, również możesz jej używać.

Jak używać maseczek ochronnych wielorazowych?

Jak już pisaliśmy – rekomendujemy zakup maseczek wielorazowych. To nie tylko oszczędność dla twojego portfela, ale także rozwiązanie ekologiczne, które nie generuje tak wielu odpadów.

Aby jednak ich skuteczność była zachowana, ważne jest prawidłowe używanie maseczek. Przy ściąganiu należy uważać, aby nie dotykać twarzy. Następnie od razu powinno się je zdezynfekować przy wykorzystaniu jednego z trzech sposobów.

Najprostszy z nich to spryskanie maseczki płynem do dezynfekcji zawierającym min. 70% alkoholu. My nie jesteśmy zwolennikami tego rozwiązania, ponieważ płyny te posiadają intensywny zapach, który może pozostawać na materiale po wyschnięciu.

Drugim sposobem jest wstawienie maseczki na 30 min do piekarnika nagrzanego do 70 stopni. Uważaj jednak z samodzielnie robionymi maseczkami, do których przyszyte są… gumki recepturki.

Trzecia metoda to wypranie maseczki ochronnej w minimum 60 stopniach. Ważne jest, aby wtedy nie prać jej z innymi ubraniami. Jeśli posiadasz kilka maseczek, to zużyte możesz włożyć do zamykanego, plastikowego woreczka i poczekać, aż będzie ich więcej. To nie wchodzi w grę? Możesz od razu wygotować maseczkę, dzięki czemu nawet tego samego dnia może być gotowa do ponownego użytku.