Na czym polega leczenie kanałowe zęba

Zaawansowana endodoncja, która najczęściej polega na leczeniu kanałowym zęba, dawno przestała być dla pacjentów traumatycznym przeżyciem. Dobry dentysta posługuje się nowoczesnymi narzędziami i urządzeniami, dzięki którym leczenie przebiega szybko i całkowicie bezboleśnie.

 

Brzmi niepokojąco, a z opowieści znajomych jawi się jako źródło wyjątkowo silnego bólu – to leczenie kanałowe, zaawansowany zabieg stomatologiczny. Zamiast jednak iść do gabinetu z lękiem przed nieznanym, warto nieco lepiej poznać ten jakże potrzebny sposób leczenia zębów.

 

Kiedy leczyć kanałowo ząb

 

Zęby składają się z trzech warstw. Zewnętrzna, którą widzimy, to szkliwo. Pod nim znajduje się zębina, a pod zębiną – bogato unerwiona i unaczyniona tkanka łączna typu embrionalnego. Tkanką tą jest miazga, której głównym zadaniem jest tworzenie warstw zębiny, dostarczanie składników odżywczych i tlenu do zęba, a także m.in. odbieranie bodźców i ochrona przed infekcjami. Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy bakterie pochodzące z ubytku próchnicowego dotrą do miazgi. Taki stan objawia się bólem – początkowo o niewielkim nasileniu, narastającym z czasem.

 

Dobry dentysta szybko zorientuje się, kiedy ból zęba wymaga leczenia kanałowego. Bakterie próchniczne obecne w miazdze zęba powodują stan zapalny, a co za tym idzie coraz silniejsze dolegliwości bólowe, którym często towarzyszy podwyższona temperatura. Przy ostrym zapaleniu ból jest nagły i trwa od kilku minut do kilku godzin. Nasila się podczas picia zimnych i gorących napojów oraz jedzenia słodyczy. Dokucza bardziej, gdy się pochylamy lub kładziemy. Zbyt długie zwlekanie z wizytą u stomatologa może spowodować nawet przedostanie się infekcji do innych tkanek, a co za tym idzie zapalenie okostnej, powstanie ropnia podśluzówkowego czy zapalenie ucha. Nieleczona infekcja może wywołać martwicę, a nawet zgorzel zęba.

 

Leczenie kanałowe zęba, na czym polega?

 

Przed rozpoczęciem zabiegu konieczne jest wykonanie prześwietlenie RTG, które umożliwi ocenę stopnia zniszczenia zęba i szans na skuteczne leczenie. Dobry dentysta podejmie się leczenia kanałowego, nawet jeśli istnieje tylko niewielka szansa na uratowanie go. Leczenie wykonuje się pod mikroskopem. Najpierw usuwana jest próchnica. Następnie za pomocą bardzo precyzyjnego narzędzia o średnicy około 0,06-0,4 mm dentysta oczyszcza ząb z resztek tkanek i bakterii. Zainfekowana miazga musi zostać usunięta, a kanały odpowiednio ukształtowane, oczyszczone i wysuszone.

 

Następnie kanały zostają wypełnione substancją pochodzenia naturalnego – biokompatybilną gutaperką. Kanał musi być w pełni szczelny i pozbawiony pęcherzyków powietrza. Wykorzystuje się także materiały uszczelniające na bazie żywicy epoksydowej. Nowoczesne gabinety dentystyczne często stosują też preparaty zawierające nanocząsteczki złota i srebra, które zapobiegają ponownemu rozwojowi stanu zapalnego.

 

Czy leczenie kanałowe zęba boli?

 

Współczesna endodoncja, czyli m.in. leczenie chorób miazgi zęba, pozwala na skuteczne przeprowadzanie leczenia kanałowego przy zminimalizowanym dyskomforcie pacjenta. Jednym z lekarzy stomatologów stosujących takie innowacyjne metody jest Ewa Pawlak prowadząca swój gabinet w podwarszawskim Nieporęcie. W swojej praktyce lekarz wykorzystuje mikroskopy oraz endometry – elektroniczne urządzenia umożliwiające precyzyjny pomiar głębokości kanału zębowego. Postawą leczenia kanałowego w tym gabinecie jest stosowanie znieczulenia miejscowego, które skutecznie blokuje przewodnictwo nerwowe, a co za tym idzie oszczędza pacjentowi bólu związanego z usuwaniem miazgi zębowej.

 

Po wykonaniu znieczulenia miejscowego na zębie umieszczany jest specjalny, gumowy separator – koferdam. Dzięki takiej osłonie do zęba nie dostaje się ślina, a co za tym idzie zawarte w niej bakterie. Nawet jeśli standardowe znieczulenie miejscowe nie może być zastosowane (w grupie pacjentów z przeciwwskazaniami zdrowotnymi), dobry dentysta ma wiele skutecznych alternatyw. Wybierając się do stomatologa, nie musimy bać się bólu. Powiedzmy mu jednak o wszystkich swoich wątpliwościach, nawet tak pozornie błahych jak lęk przed strzykawką. Na pewno znajdzie on odpowiednie rozwiązanie.