Najczęstsze urazy barku i kolan

Urazy kolan i barku należą do częstych dolegliwości nie tylko u sportowców, ale i „zwyczajnych” osób. Z czym wiążą się wspomniane urazy? Co jest ich przyczyną? Dowiedz się z artykułu.

  1. Kolano skoczka
  2. Zwyrodnienie stawu barkowego

Kolano skoczka

Entezopatia więzadła rzepki, znana również jako „kolano skoczka”, to powszechna dolegliwość stawu kolanowego. Objawia się bólem w jego obrębie, a także obrzękiem kolan, sztywnością stawu kolanowego albo utykaniem w czasie chodzenia. Schorzenie to charakteryzują przewlekłe zmiany zwyrodnieniowe i przeciążeniowe więzadła właściwego rzepki. Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania choroby. Stopień pierwszy to ból występujący po aktywności fizycznej, drugi – ból występujący po, ale i przed wysiłkiem, który ustępuje jednak po rozgrzewce. Stopień trzeci objawia się bólem występującym w czasie całego treningu, z kolei stopień czwarty to ból występujący cały czas. Więcej wartościowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://semperfortis.pl/.

Jakie są przyczyny „kolana skoczka”? Głównym czynnikiem prowadzącym do choroby jest nadmierne przeciążenie kolana. Dzieje się tak często w wyniku intensywnego uprawiania wybranych dyscyplin sportowych. Dlatego też na chorobę tę są często narażeni piłkarze nożni, ręczni, siatkarze, koszykarze czy właśnie skoczkowie. Ponadto na dolegliwość tę często cierpią również osoby z nadwagą, które często wykonują podskoki i wyskoki. Podczas wykonywania przez nie tych aktywności, dochodzi do nadmiernego obciążania kolan.

Aby stwierdzić schorzenie, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka, czyli wykonanie USG kolana. Ortopeda może również zlecić wykonanie rezonansu magnetycznego. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, wykonuje się leczenie operacyjne albo zachowawcze. Inne informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://semperfortis.pl/poradnie/ortopedia/baza-wiedzy/kolano/kolano-skoczka/.

Zwyrodnienie stawu barkowego

W przypadku barku często dolegliwością jest natomiast zwyrodnienie stawu barkowego. Schorzenie to objawia się przede wszystkim bólem. Z początku jest on niemal niezauważalny, jednakże zazwyczaj z czasem nasila się, zwykle podczas nieprawidłowej pozycji ramienia (np. w czasie snu) albo w trakcie przeciążeń. Podobnie jak każde inne nieleczone zmiany zwyrodnieniowe, również ta dolegliwość może się pogłębiać bez odpowiedniej diagnostyki i leczenia. Aby stwierdzić chorobę, ortopeda często zleca wykonanie USG barku (więcej na temat tego badania znajdziesz na stronie: https://semperfortis.pl/poradnie/ortopedia/baza-wiedzy/bark/usg-barku/), ewentualnie rezonans. Po stwierdzeniu dolegliwości, specjalista zleca podjęcie odpowiedniego leczenia zachowawczego, a w ciężkich przypadkach nawet operacyjnego.