Najistotniejsze fakty na temat schorzeń stawów

Choroby stawów nie powinny być lekceważone, ponieważ wiele z nich wymaga specjalistycznego i szybkiego leczenia. Schorzenia te najczęściej objawiają się bólami, które mogą wystąpić na skutek przeciążenia, drobnego urazu czy też postępujących procesów starzenia. Najczęściej dolegliwości te dotyczą stawu kolanowego, a także ramion i bioder. Im bardziej zaawansowany wiek pacjenta, tym większe ryzyko wystąpienia chorób stawów.

Dna moczanowa

Dna moczanowa nazywana jest również artretyzmem lub podagrą i należy do najpowszechniejszych chorób stawów. Do jej rozwoju dochodzi na skutek krystalizowania się moczanu sodu w płynie stawowym, co wynika z podwyższonego stężenia kwasu moczowego w organizmie. Stan ten może być spowodowany np. niewłaściwą dietą, paleniem papierosów oraz innymi czynnikami związanymi ze stylem życia. Dna moczanowa najczęściej występuje u mężczyzn po 40. roku życia, jednak mogą na nią zachorować także kobiety w wieku średnim. Pierwszy atak podagry zwykle dotyczy tylko jednego stawu, przeważnie w stopie. Napad dny moczanowej na ogól występuje nagle, wyrywając chorego ze snu w środku nocy. Ból stawu, zaczerwienienie i obrzęk mogą się utrzymywać ok. 3 tygodni i zwykle przemijają samoistnie, nawet bez leczenia.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to autoimmunologiczna choroba przewlekła o charakterze postępującym, z występującymi okresami zaostrzeń i remisji. Zmiany obejmujące błonę maziową stawów prowadzą do ich zniekształcenia i zniszczenia, przez co zostają unieruchomione. Z czasem choroba ta może zaatakować także inne narządy. Reumatoidalne zapalenie stawów początkowo objawia się niewielkimi bólami mięśni i stawów, stanem podgorączkowym, brakiem apetytu i utratą wagi, uczuciem mrowienia i drętwienia kończyn oraz poranną sztywnością stawów, która wraz z postępem schorzenia wydłuża się. U niektórych pacjentów występuje też ostry stan zapalny jednego lub paru stawów, najczęściej rąk i nadgarstków. Choroba ta jest nieuleczalna, ale szybka diagnostyka pozwala na zahamowanie destrukcji stawów we wczesnym stadium.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłym i postępującym schorzeniem, które rozwija się na skutek pojawienia się osetofitów – wyrośli kostnych. W jej przebiegu następuje uszkodzenie stawu, zwiotczenie i zanik mięśni oraz stan zapalny w obrębie błony maziowej. Najczęściej choroba ta dotyczy osób po czterdziestce i może mieć różne przyczyny – począwszy od wad genetycznych, a skończywszy na współwystępujących chorobach ogólnoustrojowych oraz uszkodzeniach mechanicznych i przeciążeniach. Zwyrodnienie stawów może się objawiać poranną sztywnością, która trwa poniżej pół godziny. W chorobie tej występują też dolegliwości bólowe, nasilające się przy obciążeniu stawu. Do objawów tego schorzenia należą również charakterystyczne skrzypienia i trzeszczenia w stawach. Zmiany mogą dotyczyć stawu kolanowego, biodrowego, stawów rąk lub kręgosłupa. Leczenie opiera się na minimalizowaniu dolegliwości bólowych oraz zahamowywaniu dalszym zwyrodnieniom.

Reaktywne zapalenie stawów

Do reaktywnego zapalenia stawów dochodzi po wcześniejszym zakażeniu bakteryjnym dróg moczowo-płciowych lub przewodu pokarmowego, np. chlamydią lub salmonellą. W samych stawach bakterie nie występują, jednak znajdują się tam ich antygeny. Stan zapalny objawia się obrzękiem i może objąć jeden lub kilka stawów. Do początkowych objawów choroby zalicza się bóle brzucha, biegunki, gorączkę oraz złe samopoczucie. Reaktywnemu zapaleniu stawów towarzyszą objawy niedotyczące stawów, w tym wysypki na dłoniach i stopach, zmiany skórne narządów płciowych, problemy ze wzrokiem czy zapalenie spojówek. Schorzenie to ma charakter przemijający, ale u niektórych pacjentów postępuje i rozwija się w stan przewlekły. W przypadku urazów kolana szczególnie polecanym rozwiązaniem jest Ortezan, czyli innowacyjna opaska magnetyczna. Opis tego produktu znajduje się na stronie: https://wntt.pl/ortezan/. Za sprawą pulsacyjnej magnetoterapii, opaska Ortezan skutecznie powstrzymuje przepływ bodźców bólowych.