Naturalny detoks – pomysły na soki oczyszczające

Dietetycy zalecają, aby podczas diet oczyszczających organizm pamiętać o spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców. Nic dziwnego, wiele z tych produktów, oprócz swoich właściwości detoksykacyjnych zawiera wiele witamin, a także mikro- i makroelementów. Ważne jest zatem, żeby naturalne oczyszczanie z toksyn nie wiązało się z poważnymi niedoborami tych składników. Nie powinniśmy się tez zmuszać do niesmacznych diet.

Woda z cytryną – klasyczny przepis na oczyszczenie organizmu

Czy woda z dodatkiem cytryny faktycznie posiada właściwości detoksykacyjne? Cytryna, oprócz wspomagającej odporność witaminy C posiada witaminę E, B, potas, magnes, a także sód. To cenne minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sok z cytryny można zastąpić sokiem z pomarańczy – zawiera ona witaminę B2, A, B1, witaminę C i doskonale pobudza krążenie. Jeśli chodzi o cytrynę i jej kwaśny smak, zazwyczaj rozcieńczamy ją z wodą. Taką wodę z cytryną można wzbogacić, np. miętą.

Nie stosujmy jednak wody z cytryną jako głównego elementu naszej kilkudniowej diety oczyszczającej. Organizm koniecznie potrzebuje innych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania. Zbyt długie przyjmowanie dużych ilości soku z cytryny może przyczynić się także do problemów z jelitami.

Jabłka na wspomaganie układu pokarmowego

Jabłka zawierają dużo pektyn, które działają oczyszczająco i wspomagająco na układ pokarmowy. Są zatem szczególnie polecane jako urozmaicenie detoksu. To świetna okazja na wzbogacenie swojej diety o świeże soki jabłkowe domowej roboty.

Koktajle wspomagające układ pokarmowy

Oprócz soków owocowych, warto wypróbować soki warzywne, np. sok z buraka, który pomaga w oczyszczeniu organizmu z kwasu moczowego. Innym sposobem na wykorzystanie warzyw i owoców są koktajle na bazie kefiru lub jogurtu. Te produkty mleczne zawierają cenne probiotyki, dbające o prawidłową pracę naszych jelit. Do swoich soków i koktajli można dodawać sproszkowane algi, chlorellę lub spirulinę, które również pomagają w usuwaniu toksycznych substancji.