Nietrzymanie moczu? Temat tabu czy powszechny problem?

Powszechnie uważa się, że nietrzymanie moczu dotyczy wyłącznie starszych osób, a nie młodych i zdrowych kobiet. Jednak tak nie jest. To wstydliwa dolegliwość, która wprawia wiele kobiet w kompleksy. Nie chcą o tym rozmawiać, skrywają to dla siebie. Przez to wydaje się, że nie jest to duży problem. Jak się okazuje, nietrzymanie moczu jest powszechne. Dotyczy zarówno młodych kobiet, jak i tych w starszym i średnim wieku. Nietrzymanie moczu dotyka też kobiet, które nigdy nie rodziły. Jak można sobie z tym poradzić? Poznaj metody i sposoby.

Nietrzymanie moczu – co powinno niepokoić?

Kiedy można zaobserwować nietrzymanie moczu? Najczęściej w sytuacji, kiedy kobieta odczuwa je przy dużym wysiłku fizycznym (ćwiczenia), albo śmiechu. To sytuacje, w których napina się mięśnie dnia miednicy i niemożliwe jest trzymanie moczu. Oczywiście, każdej kobiecie może się to zdarzyć w stytuacji, kiedy długo nie była w toalecie i nagle się zaśmieje. Jeśli jednak to się powtarza, to warto zacząć działać. Przede wszystkim należy zastanowić się w jakich sytuacjach i w jaki sposób objawia się nietrzymanie moczu. Czy jest ono związane wyłącznie z napinaniem mięśni, czy pojawia się nawet w stanach rozluźnienia? Jeśli nietrzymaniu moczu towarzyszy częste chodzenie do toalety, to problem może być poważny. Warto przede wszystkim zweryfikować to, czy nietrzymanie moczu nie jest związane z chorobą, na przykład zapaleniem pęcherza. W tym celu należy udać się do lekarza. Jeśli okaże się, że nie ma podstaw medycznych, to nie należy się wstydzić! Warto pomóc sobie w inny sposób.

Sposoby na nietrzymanie moczu

Jest wiele metod, które mogą pomóc w nietrzymaniu moczu. Jednym z nich jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających odpowiednie mięśnie. Nie powinno się jednak wykonywać ich samodzielnie, ponieważ można sobie zaszkodzić. W tym celu warto udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który przebada i sprawdzi stan napięcia mięśni oraz dobierze ćwiczenia. Jednak nie jest to rozwiązanie, jakie da natychmiastowe efekty. Czasem trzeba czekać kilka miesięcy. Do tego momentu warto wykorzystać środki na nietrzymanie moczu. Będą natychmiastową pomocą i wsparciem. Sprawią, że będziesz odczuwać komfort w każdej sytuacji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i zadbać o swój pęcherz, to koniecznie wejdź na kobiecesprawy24.pl. Pamiętaj, że nie musisz się tego wstydzić! To powszechny problem, który dotyka wiele kobiet. Jeśli jesteś jedną z nich, to nie lekceważ nietrzymania moczu.