Okap kuchenny retro – funkcjonalność i estetyka

Okap kuchenny retro – funkcjonalność i estetyka

Okap kuchenny retro to jeden z rodzajów tych urządzeń, które zapewnią w kuchni komfort, jeśli chodzi o jakość powietrza w tym pomieszczeniu. Jest to ważne zwłaszcza przy gotowaniu, gdy podczas tej czynności wydzielają się różne zapachy i dużo wilgoci. Okap retro to znakomite połączenie funkcjonalności i estetyki.

 1. Okap kuchenny – jakie korzyści?
 2. Rodzaje okapów kuchennych.
 3. Okap kuchenny – jaki wybrać?
 4. Okap kuchenny retro – do jakich wnętrz?

Kuchnia to miejsce, które powinno być urządzone funkcjonalnie – czyli tak, by łatwo było nam wykonywać czynności związane z gotowaniem. Najlepiej jest, gdy towarzyszy też tej czynności komfort – także jeśli chodzi o resztę pomieszczeń. Okap kuchenny bardzo w tym pomaga, uniemożliwiając rozchodzenie się aromatów po całym domu. Jednak oprócz funkcjonalności, kuchnię powinna też charakteryzować estetyka. A opiera się to między innymi na dopasowaniu poszczególnych sprzętów do stylu pomieszczenia. Dotyczy to także okapów. Oprócz tych przeznaczonych do wnętrz bardzo nowoczesnych, na rynku są dostępne także okapy kuchenne retro. Dzięki temu nie będziemy musieli iść na zbędne kompromisy, gdy chcemy naszą kuchnię urządzić w stylu vintage, retro lub klasycznym.

Okap kuchenny retro – jakie korzyści?

Okap retro czy każdy inny, w którym są wykorzystane nowoczesne technologie, to przede wszystkim skuteczne działanie. Opiera się ono na usuwaniu zapachów i nadmiernej wilgoci będących nieodłącznymi elementami gotowania. Dzięki temu nie tylko unikniemy aromatów w całym mieszkaniu, ale także zadbamy o meble. Eliminacja wilgoci przez okap skutecznie przyczyni się do ich dobrej przez lata kondycji. Skuteczne działanie tego urządzenia to także brak tłustego trudnego do usunięcia osadu na wyposażeniu kuchni (jest to ważne zwłaszcza gdy używamy kuchni gazowej) – co niewątpliwie pozwoli nam zaoszczędzić czas i siły podczas porządków. Dla perfekcyjnego działania w okapach kuchennych są używane filtry. To właśnie dzięki nim możliwe jest skuteczne oczyszczanie powietrza. Do najczęściej stosowanych filtrów należą:

 • filtry węglowe – najczęściej stosowane w okapach,
 • filtry przypominające plaster miodu – skuteczniejsze i bardziej funkcjonalne od wyżej wymienionych: można je oczyścić za pomocą bieżącej wody.

Okap retro – Rodzaje okapów kuchennych

Poza wymienionym podziałem okapów ze względu na rodzaj użytych filtrów, istnieje jeszcze kilka podziałów tych urządzeń. Okapy możemy podzielić również na:

 • okapy kominowe – nie służą do obudowy (jak na przykład okap retro zachwycający swoim designem),
 • okapy wyspowe – przeznaczone do umieszczenia nad wyspą kuchenną (w kuchniach otwartych),
 • teleskopowe – ukryte w zabudowie z możliwością wysuwania w miarę potrzeby,
 • okapy wbudowane – umieszczone pod kuchenną szafką,
 • okapy kuchenne z wyciągiem – nie powinno się ich stosować w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia odprowadzające spaliny do kominów o ciągu naturalnym.

Okap retro – jaki wybrać?

Wybierając okap retro kuchenny, należy wziąć pod uwagę wymienione i opisane wyżej parametry, które są ściśle uzależnione od tego, jak nasza kuchnia jest zaprojektowana pod względem umieszczenia w niej urządzeń do gotowania. Podczas wyboru okapu kuchennego musimy też przyjrzeć się innym kwestiom. Przede wszystkim skuteczności urządzenia. Nowoczesne okapy kuchenne są skonstruowane tak, że dzięki swojej budowie i użytym filtrom są bardzo wydajne. Wydajność tego urządzenia powinno się dobrać do rozmiarów kuchni. W tym celu należy kubaturę pomieszczenia w metrach kwadratowych pomnożyć przez sześć. Otrzymany wynik to optymalna wydajność okapu, aby skutecznie oczyścić powietrze. Dostępne okapy to wydajność od 200 do 900 m3/h.

Okap retro kuchenny powinien być też rozmiarowo szerszy od płyty kuchennej, co gwarantuje skuteczność pochłaniania zapachów i wilgoci. Dobrze, jeśli okap nie pracuje też za głośno. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, gdy kuchnia jest połączona razem z salonem. Optymalna emisja hałasu to od 40 do 60 dB. Przy wyborze okapu kuchennego warto zwrócić uwagę też na takie parametry jak: rodzaj zastosowanego silnika, elektroniczne elementy sterujące (pozwalają one perfekcyjnie dostosować pracę urządzenia do potrzeb), zamontowane w okapie oświetlenie.

Okap kuchenny retro – do jakich wnętrz?

Choć okapy retro kuchenne do niedawna pod względem designu kojarzyły się z nowoczesnym wyglądem przystosowanym do użycia w kuchniach o takim właśnie designie, to dziś również miłośnicy stylu vintage czy też retro mogą bez kompromisów wybrać idealny okap. Okap kuchenny retro jest zaprojektowany tak, by cieszył nie tylko swoją funkcjonalnością, ale i estetyką. To okapy, których nie trzeba zabudowywać, gdyż swoją formą cieszą oko i są perfekcyjnym uzupełnieniem wystroju kuchni. Jeśli więc w naszej kuchni postawiliśmy na styl klasyczny czy też nawiązujący do designu panującego w latach 50. czy też 60. ubiegłego wieku, wybór spośród szerokiej oferty lofra.pl/okapy będzie strzałem w dziesiątkę. To włoski design, który (jak wiemy) słynie z perfekcyjnego dopasowania szczegółów – zarówno jeśli chodzi o formę projektowanych urządzeń, jak i ich kolorystykę. Ostatni aspekt wyróżnia tę firmę na tle innych – okap retro dzięki bogatemu wzornictwu można pod względem kolorystycznym dopasować do kolorów ścian czy też mebli.