Osad na zębach – jakie ma przyczyny i jak się go pozbyć?

Osad na zębach to nieestetyczny efekt działania na zęby różnych czynników zewnętrznych. Najczęściej przyczyną jego powstawania jest m.in.: picie dużych ilości kawy oraz mocnej herbaty. Istnieją skuteczne sposoby aby pozbyć się osadu na zębach. Jak uniknąć osadu nazębnego i co robić, kiedy się pojawi?

Co to jest osad na zębach?

Osad nazębny to wszelkie przebarwienia, które powstają w wyniku działania czynników zewnętrznych. Najczęściej za zmiany barwy uzębienia odpowiada spożywany pokarm, którego barwniki odkładają się na powierzchni zębów. Głównie wskazuje się tu częste spożywanie mocnej kawy oraz herbaty. Przyczyniają się one do powstawania czarnego osadu na zębach. Podobnie negatywnie na zęby oddziałuje palenie papierosów. Zależnie od czasu trwania uzależnienia od nikotyny, nalot może występować w różnych odcieniach koloru brązowego.

Biały lub żółty osad na zębach to oznaka tworzącej się na powierzchni szkliwa płytki nazębnej. Jeśli nie zostanie ona odpowiednio szybko usunięta, ulega mineralizacji, tworząc kamień nazębny. Zależnie od stopnia zaawansowania procesu, może być on dostrzegalny w postaci osadu na zębach przy dziąsłach. Aby ograniczać rozwój osadu nazębnego, warto wdrożyć odpowiednie postępowanie nie tylko ze względów estetycznych, ale również zdrowotnych.

Pozbądź się osadu na zębach, stosując specjalistyczne produkty do higieny jamy ustnej. Wejdź na https://www.sunstargum.com/pl/ i kompleksowo zadbaj o swój uśmiech!

Jak usunąć osad z zębów?

Aby przywrócić blask uśmiechu, warto zadbać o to, by jak najskuteczniej usunąć osad z zębów. W tym celu poleca się wykonanie zabiegu piaskowania zębów. Polega on na rozpyleniu podciśnieniowo piasku stomatologicznego przy użyciu piaskarki i jego odessaniu. Taki sposób aplikacji sprawia, że dociera on do nie tylko do powierzchni zębów, ale także do przestrzeni międzyzębowych. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny, a usuwanie osadu następuje bez bólu.

Piaskowanie zębów jest zabiegiem, który z powodzeniem eliminuje przebarwienia i nalot na zębach. Przynosi również efekty profilaktyczne, gdyż ogranicza namnażanie się flory bakteryjnej w jamie ustnej, co zmniejsza ryzyko rozwoju szeregu chorób zębów oraz dziąseł.

Usuwanie osadu z zębów jest także możliwe przy zastosowaniu wybielającej pasty do zębów. Dzięki kombinacji odpowiednio dobranych składników eliminuje ona osad na zębach. Zdecydowanie odradza się stosowania kwasku cytrynowego czy sody oczyszczonej. Te domowe sposoby nie są bezpieczne w pozbyciu się nalotu nazębnego.

Jak uniknąć osadu na zębach?

Najskuteczniejszym sposobem, aby uniknąć gromadzenia się osadu na powierzchni zębów, jest próba wprowadzenia trwałych zmian we własnych nawykach. Zaleca się zatem przede wszystkim walkę z nałogiem palenia papierosów i innych wyrobów tytoniowych. Wskazane są też ograniczenia w częstym spożywaniu dużych ilości mocnej herbaty i kawy.

Aby pozbyć się osadu na zębach, warto stosować odpowiednie preparaty do higieny jamy ustnej - SunstarGUM

Warto również regularnie dbać o higienę jamy ustnej. Najlepiej szczotkować zęby po każdym posiłku, a co najmniej dwa razy dziennie, przy użyciu właściwie dobranej pasty do zębów. Nie wolno zapominać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych przy użyciu specjalnych szczoteczek interdentalnych oraz nici dentystycznych. Zaleca się także stosowanie płynu do płukania ust wspomagającego walkę z przebarwieniami.