Ozonowanie mieszkania – najważniejsze założenia

Chcesz usunąć z najbliższego otoczenia zarazki czy nieprzyjemne zapachy? Zależy Ci na zdrowiu i komforcie najbliższych? Wypróbuj ozonowanie mieszkania! Warszawa, Łódź, Kraków itd. – w zasadzie w każdym z większych polskich miast można znaleźć firmę oferującą tego rodzaju usługi. Ważne jedynie, aby była to firma z dobrą renomą i przede wszystkim wykwalifikowanym personelem.

Ozonowanie mieszkania jest działaniem mającym na celu przeprowadzenie szybkiej, niezbyt kosztownej i stosunkowo bezpiecznej dezynfekcji i dezodoryzacji poszczególnych pomieszczeń w naszym domu. Kwestia bezpieczeństwa jest w tym przypadku zdecydowanie najważniejsza, ponieważ w niewykwalifikowanych rękach ozon jest stosunkowo niebezpieczną substancją.

  • W wysokich stężeniach gaz ten wykazuje działanie biobójcze nie tylko wobec szkodliwych drobnoustrojów (wirusów, bakterii czy grzybów), lecz może także zaszkodzić naszym drogom i narządom oddechowym.
  • Ozon bardzo skutecznie rozbija cząsteczki substancji, których zapachu chcemy się pozbyć. Jednak zbyt wysokie stężenie tego gazu lub niezachowanie najważniejszych zasad dotyczących ozonowania może sprawić, że niektóre ze sprzętów domowych, jeżeli nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, również mogą ulec zniszczeniu. Dzieje się tak, ponieważ ozon to bardzo silny utleniacz, który może mieć niszczący wpływ na każdą niezabezpieczoną powierzchnię wrażliwą na obecność aktywnego tlenu.

Kiedy warto zastanowić się nad ozonowaniem mieszkania?

Wspomniano wcześniej, że ozonowanie to dobry sposób na dezynfekcję i dezodoryzację mieszkania. W jakich sytuacjach szczególnie warto rozpatrzyć przeprowadzenie tych operacji?

  • Po każdym remoncie, podczas którego użyto materiałów lub preparatów o intensywnym zapachu.
  • Przed remontem spowodowanym pożarem, zalaniem czy awarią instalacji sanitarnej.
  • Przed remontem, gdy chcemy pozbyć się z mieszkania nieprzyjemnych zapachów odzwierzęcych lub innych zapachów pochodzenia organicznego.
  • Po tym, jak ktoś z naszej rodziny cierpiał na zaraźliwą chorobę i chcemy po prostu zdezynfekować mieszkanie.
  • Profilaktycznie, na przykład w sezonie grypowym, gdy zależy nam na eliminacji szkodliwych drobnoustrojów z naszego najbliższego otoczenia.

Jak wygląda proces ozonowania mieszkania?

Może się wydawać, ze ozonowanie mieszkania nie należy do najbardziej skomplikowanych procesów: wystarczy ustawić ozonatory, uruchomić je i cały proces przebiega bez większych problemów. Jest to jednak bardzo złudne wrażenie – obszar roboczy należy bardzo dokładnie przygotować przed uruchomieniem urządzeń. Nie tylko usunąć lub zabezpieczyć niektóre sprzęty, lecz także zapewnić maksymalną szczelność okien, drzwi, wentylacji itp. Dzięki takim działaniom ozonowanie będzie zarówno skuteczne, jak i niezbyt kłopotliwe – czas całej operacji będzie optymalnie dobrany do kubatury pomieszczenia oraz celu, jaki chcemy osiągnąć dzięki ozonowaniu.

Ozonowanie pomieszczeń – koszty

Koszty finansowe wykonania usługi ozonowania mieszkania – w Warszawie i pozostałych polskich miastach – zależne są od powierzchni ozonowanych pomieszczeń, liczby specjalistów zaangażowanych w tę operacji oraz jej stopnia trudności. Takie koszty powinny być ustalane indywidualnie, najlepiej w oparciu o bezpłatne oględziny przeprowadzone przez pracowników terenowych. Dlatego jeżeli poszukujesz firmy, której możesz zlecić ozonowanie mieszkania w Warszawie, Łodzi czy Krakowie, a w zasadzie na terenie całej Polski – warto zwrócić się w tej sprawie do specjalistów, którzy właśnie w ten sposób ustalają cenę wykonania usługi ozonowania.