POChP – Trzecie miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, stanowi dziś realne zagrożenie dla większości społeczeństwa. W chwili obecnej na dolegliwość tę cierpi około 2 miliony Polaków! Tym bardziej trudno zrozumieć, dlaczego wiedza na temat owej choroby nie jest rozpowszechniana na większą skalę. Na szczęście istnieją takie portale jak https://oddychajmy.pl/, które dzielą się użytkownikami ważną wiedzą. Jeśli zatem jesteś zainteresowany własnym zdrowiem i chcesz dowiedzieć się więcej na temat POChP, trafiłeś w odpowiednie miejsce! W tym artykule wyjaśnimy Ci czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc i opowiemy co nieco o jej przyczynach i objawach. Zainteresowany? Świetnie. W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!

Z czym wiąże się Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to dolegliwość, która znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia chorego. Ma ona bowiem charakter ciągły, a to oznacza, że pacjent odczuwa jej skutki właściwie każdego dnia. Żeby tego było mało, POChP to choroba nieuleczalna. Tym tematem zajmiemy się jednak nieco niżej. Wracając do meritum – omawiana przez nas dolegliwość, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się obturacją, a więc zwężeniem dróg oddechowych. Nie ulega wątpliwości, że wszelkie choroby płuc są poważnym obciążeniem dla organizmu, toteż zawsze należy szybko podejmować odpowiednie leczenie. Więcej szczegółowych informacji na temat POChP znajdziesz na stronie: https://oddychajmy.pl/czym-jest-pochp/. Serdecznie zachęcamy do zgłębienia tematyki za pośrednictwem dedykowanego portalu.

Palisz papierosy? Uważaj – Grozi Ci POChP

Powszechnie uznaje się, że palenie papierosów jest najczęstszą przyczyną zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. I trudno się temu dziwić – dym tytoniowy składa się bowiem z ponad czterech tysięcy różnych substancji, spośród których żadna nie wpływa pozytywnie na zdrowie palacza. Badania wskazują nawet, że aż czterdzieści substancji zawartych w wyrobach papierosowych ma charakter rakotwórczy. Warto zaznaczyć, że palenie to wprawdzie nie jedyna przyczyna POChP, jednak należy ona do grupy, na którą, wbrew pozorom, mamy realny wpływ. Nałóg w końcu można w każdej chwili rzucić, jednak co zrobić z zanieczyszczonym powietrzem?

Wdychanie szkodliwych substancji – Zabójczy efekt dla organizmu

Jak zostało wyżej wspomniane, palenie tytoniu to nie jedyna przyczyna zachorowania na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Warto jednak podkreślić, że spośród wszystkich osób cierpiących na ową dolegliwość, aż 90% jest uzależniona od wyrobów tytoniowych. Skupmy się jednak na pozostałych przyczynach POChP.

  • Zanieczyszczenie powietrza – szczególnie w okresie zimowym. To właśnie wtedy bowiem znaczna część Polaków rozpoczyna festiwal palenia w piecach materiałami, które nie są do tego przeznaczone. Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że to właśnie ten zanieczyszczony dym trafia bezpośrednio do naszych płuc, powodując tym samym opłakany stan organów wewnętrznych.
  • Praca w środowisku pyłowym – na POChP cierpią przeważnie mężczyźni wykonujący takie zawody, jak na przykład: spawacz, górnik, hutnik. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż to nie jedyne profesje narażone na szkodliwe działanie pyłu. Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o kosmetyczkach – szczególnie tych zajmujących się stylizacją paznokci. Kobiety te również narażone są na osadzanie się szkodliwego pyłu w płucach i z całą pewnością właśnie dlatego doganiają panów w statystyce chorych.

Przewlekły kaszel? To może być POChP

Czy istnieją jednak jakiekolwiek fizyczne przesłanki, które powinny wzbudzić w Tobie niepokój? Oczywiście, że tak. Niemal wszystkie choroby płuc charakteryzują się wysyłanymi przez organizm sygnałami. Te jednak bardzo często są przez nas ignorowane, a choroba rozwija się systematycznie przez kilka lub kilkanaście lat. Na co zatem warto zwrócić szczególną uwagę? Poniżej znajdziesz listę najczęstszych objawów POChP:

  • Przewlekły kaszel – wstajesz do pracy i już wtedy rozpoczynasz poranny koncert kaszlu? Taka sytuacja utrzymuje się od kilku miesięcy, a może nawet lat? Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Przewlekły kaszel jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
  • Duszności – w ostatnim czasie kilkakrotnie poczułeś, że nie możesz złapać powietrza? Niestety – przewlekłe duszności to kolejny z objawów, które mogą wskazywać na POChP.
  • Odkrztuszanie plwociny – od jakiegoś czasu odchrząkujesz flegmę o niepokojącym zabarwieniu? To może być krew albo ropa. Warto zaznaczyć jednak, że każda wydzielina z płuc powinna być dla Ciebie sygnałem do wykonania badań.

Czy POChP to dolegliwość uleczalna?

Jak zostało wyżej wspomniane, Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest dolegliwością nieuleczalną. Warto jednak dostrzegać pozytywne aspekty tej tezy: Choroba jest nieuleczalna, ale… Można ją leczyć. Mowa tu oczywiście o leczeniu objawowym, którego zadaniem jest zmniejszenie przykrych skutków dolegliwości. Należy pamiętać jednak, że pierwszym krokiem do poprawy jakości swojego codziennego funkcjonowania jest pozbycie się szkodliwych nałogów – bez tego nie można mówić o pozytywnym działaniu jakichkolwiek leków.