Prywatny transport medyczny – na czym to polega?

Pojazdem, który bezpośrednio kojarzymy z transportem medycznym, jest karetka pogotowia ratunkowego. Odpowiednio wyposażony pojazd, który przypomina z wyglądu busa, ma w środku wszystkie niezbędne sprzęty, leki i zabezpieczenia, by móc przewozić pacjentów w pozycji leżącej, na noszach w asyście lekarzy, pielęgniarek oraz ratowników medycznych.

Jednak karetka szpitalna czy wysłana przez inny ośrodek medyczny, nie jest jedyną, która może świadczyć usługi z zakresu transportu medycznego czy sanitarnego. Istnieją również prywatne karetki. Na czym właściwie polega prywatny transport medyczny?

Co zapewniają firmy oferujące prywatny transport medyczny?

Nie można ograniczać usług transportu medycznego tylko do państwowych karetek, które rzeczywiście wożą pacjentów np. z jednego szpitala do innego, albo z miejsca wypadku na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR). Istnieją też firmy komercyjne, które oferują prywatny transport medyczny w wybranym zakresie (sprawdź: https://medycznytransport.pl/transport-medyczny/).

W komfortowych i co najważniejsze bezpiecznych warunkach osoby chore, niepełnosprawne i mające ograniczenia w poruszaniu się mogą być transportowane do poradni specjalistycznych, do szpitala i ze szpitala, na badania diagnostyczne i dializy czy też na zabiegi rehabilitacyjne i inne.

Oferta prywatnego transportu medycznego

Firmy mające w swojej ofercie prywatny transport medyczny mogą współpracować z przychodniami, gabinetami prywatnymi, klinikami, ale i szpitalami na NFZ, w zakresie przewozu pacjentów. Dysponują karetkami o odpowiednim wyposażeniu, którymi jeżdżą wykwalifikowani ratownicy medyczni, na wypadek konieczności udzielenia pomocy medycznej przewożonym osobom.

Transport medyczny może być realizowany nie tylko zwykłą karetką czy tzw. Erką, ale również samochodami osobowymi oznaczonymi jako transport sanitarny, z ratownikiem medycznym „na pokładzie”, jeśli tylko pacjent może podróżować w pozycji siedzącej. Jeśli nie, transportuje się go na noszach. Pacjenci leżący są też transportowani w odpowiednich, bezpiecznych warunkach z domu do karetki i z karetki do szpitala, przychodni czy gabinetów.

 

Prywatny transport medyczny to usługa kierowana do osób prywatnych, instytucji, ale i całego środowiska medycznego. W wielu różnych sytuacjach może być on potrzebny, wymagany, a nawet ułatwić dowiezienie pacjenta do celu, aby jak najszybciej móc np. rozpocząć leczenie czy działania rehabilitacyjne.

Transport medyczny nie tylko krajowy

Usługi polegające na transporcie medycznym lub sanitarnym firmy trudniące się taką działalnością wykonują zawsze z zachowaniem najwyższych standardów, dla bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Oferowany jest transport lokalny, regionalny, krajowy, ale i międzynarodowy. Niektóre firmy oferują przewozy lotnicze, co powoduje, że pacjenta można przewieźć na leczenie, w odpowiednich warunkach w bardzo krótkim czasie, z uwzględnieniem wygody osoby transportowanej.