RTG punktowe zęba

Moment, w którym musimy udać się do dentysty jest dla nas zwykle mało przyjemny. Mamy świadomość tego, że jest to konieczne – ale dobrze wiemy, że sam proces leczenie może okazać się bolesny i również często kosztowny. Warto jednak nie zwlekać z wizytą do ostatniej chwili, gdyż w ten sposób przedłużamy tylko zarówno swój ból – jak i późniejsze naprawianie szkód. Problemy z zębami mogą wynikać z różnych czynników – złego odżywiania się, nadużywania szkodliwych substancji, urazu, postępującej choroby współistniejącej. Najważniejsze jest postawienie szybkiej i trafnej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia – a w tym celu potrzebne jest wykonanie konkretnych badań.

Jednym z nich będzie RTG punktowe zęba, które zalecane jest w sytuacji, gdy doświadczamy problemu z konkretnym zębem. Oznacza to, że specjalista nie potrzebuje obrazu całej szczęki, a do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest mu zdjęcie ukazujące zarówno zęba, jak i jego wnętrze. Co można w ten sposób ocenić? Lekarz bardzo szybko zauważy czy w obrębie danego zęba występuje stan zapalny lub czy wystąpiły jakiekolwiek ubytki. Problemem może być także np. korzeń zęba lub otaczające go tkanki. Wszystko to nie zawsze będzie widoczne dla specjalisty gołym okiem, więc warto korzystać z punktowego RTG zęba, które ułatwi leczenie.

Kiedy lekarz zaleci wykonanie RTG?

Skierowania na to konkretne badanie możemy się spodziewać w momencie, gdy mamy zaplanowane leczenie kanałowe. Jest to jedno z najczęściej zalecanych zdjęć – przed, po i w trakcie takiego leczenia. Uzyskany obraz umożliwia specjaliście ocenę efektów swojej pracy i upewnienie się, że wszystko odbyło się prawidłowo. Z RTG najpewniej zetkniemy się również w momencie, gdy postawienie diagnozy nie będzie możliwe na pierwszej wizycie. Jeżeli lekarz nie będzie w stanie od razu ocenić przyczyny bólu to skieruje nas na wykonanie takiego zdjęcia w celu dalszej diagnostyki. Uzyskany obraz może wskazać na występowanie zaawansowanej próchnicy lub tworzenie się stanu zapalnego, który zlokalizował się przy korzeniu zęba. Jest to wyjątkowo nieprzyjemne dla pacjenta i wiąże się z dużym dyskomfortem.

Czy do RTG trzeba się jakoś przygotować?

Nie są konieczne żadne wcześniejsze przygotowania. Jedyne o czym należy pamiętać to posiadanie przy sobie dokumentu, na którym będzie widniało nasze nazwisko i numer PESEL – w celu poprawnej identyfikacji pacjenta. Jeżeli mieszkamy w Warszawie to popularnym miejscem, gdzie wykonuje się obecnie RTG punktowe są punkty XRAY zlokalizowane na Pradze i Ursynowie.