Schodołazy dla niepełnosprawnych – 2 idealne propozycje

Osoba o niepełnej sprawności w naszym kraju nie ma lekko. Większość budynków nie jest jeszcze przystosowana dla niepełnosprawnych. W wielu blokach, mimo sporej ilości pięter brakuje wind. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będą schodołazy dla niepełnosprawnych, które mocno ułatwią funkcjonowanie takim osobom. Wyróżnia się dwa rodzaje schodołazów, które opiszemy poniżej.

1. Schodołazy dla niepełnosprawnych – czym są?

2. Schodołazy kroczące – czym się wyróżniają?

3. Dobry wybór dla niepełnosprawnych, czyli schodołazy gąsienicowe

Urządzenie to nie jest jeszcze tak popularne i chętnie wykorzystywane w naszym kraju, jak w krajach Europy Zachodniej, czy Ameryki. Warto jednak zwiększać świadomość osób, którym schodołazy dla niepełnosprawnych są potrzebne. Mogą one naprawdę ułatwić życie w wielu sytuacjach i na pewno na takie rozwiązanie warto postawić. Przedstawimy teraz schodołazy dla niepełnosprawnych w dwóch wersjach – każda ma swoje zalety!

Schodołazy dla niepełnosprawnych – czym są?

Jak sama nazwa wskazuje, za sprawą swojej konstrukcji schodołazy dla niepełnosprawnych “chodzą” po schodach w górę lub w dół. Oczywiście nie robią tego samodzielnie jednak w znacznym stopniu ułatwiają pokonywanie schodów i wchodzenie na wyższe kondygnacje budynków. Dzięki nim osoba niepełnosprawna w końcu bez problemów wejdzie do swojego mieszkania, pokoju, czy innego pomieszczenia. W zależności od potrzeb i wymagań klientów wyróżnia się dwa rodzaje schodołazów – kroczące i gąsienicowe. Opiszemy teraz pokrótce każdy rodzaj.

Schodołazy kroczące – czym się wyróżniają?

Przede wszystkim są bardzo poręczne i proste w obsłudze. Ich konstrukcja pozwala wygodnie rozsiąść się osobie niepełnosprawnej, każdy produkt ma także podłokietniki. Trzy złączone ze sobą koła obracające się wokół własnej osi, pokonują schody bez najmniejszych problemów. Schodołazy kroczące to nie jedyne rozwiązanie. Możliwe jest także kupno samych płozów, wtedy wpina się do nich wózek inwalidzki, dzięki czemu osoba niepełnosprawna nawet nie musi z niego schodzić. Schodołazy kroczące to jedna z dwóch najlepszych propozycji.

Dobry wybór dla niepełnosprawnych, czyli schodołazy gąsienicowe

Wyróżniają się przede wszystkim szybkością, pokonują przeszkody znacznie szybciej od rozwiązania kroczącego. Gąsienice mogą pokonać na raz nawet po kilka stopni, a co najważniejsze, sprawdzą się nie tylko na schodach. Jak wiadomo, każda maszyna i urządzenie z gąsienicami może pokonać każdą nierówność i przeszkodę w terenie, tak też jest z tym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych. Schodołazy gąsienicowe to nieco większa i cięższa konstrukcja, ale na pewno bardziej uniwersalna i praktyczniejsza.