Smaczna i zdrowa dieta redukcyjna.

Jak bezpiecznie się odchudzić?

Wśród tylu magicznych kuracji często zapominamy o tym, że najważniejsze jest nasze zdrowie i samopoczucie. Zredukować 10 kg w miesiąc da się, ale po co? Przecież waga powróci i to o wiele większa? Otyłość to nie tylko choroba, ale przede wszystkim zagrożenie zdrowia i utrudnienie życiowej funkcjonalności. Warto w końcu zadbać o siebie, ale mądrze. Gwarancją bezpiecznego odchudzania jest smaczna i zdrowa dieta redukcyjna.

Czym jest dieta redukcyjna?

Na tej kuracji obniżamy dzienne zapotrzebowanie kaloryczne o 500-1000 kcal. Chodzi o to, żeby tygodniowo nie chudnąć więcej 1 kg. Dieta więc nie jest dla tych, którzy spieszą się w zrzucaniu nadwagi, ale dla tych, którzy przede wszystkim chcą być zdrowi. Stopniowa i powolna redukcja znacznie obniża ryzyko powstania efektu jo-jo. W tym procesie nacisk kładzie się na wyrabianie zdrowych nawyków żywieniowych, a co za tym idzie zdrowego stylu życia. To nie jest dieta eliminacyjna. Opiera się na 4-5 posiłkach, jedzonych co 3-4 godziny.

Co jeść na diecie redukcyjnej?

Zakłada się, że energia powinna rozkładać się na poszczególne posiłki w następujący sposób:
I śniadanie- 25% energii, II śniadanie- 15% energii, obiad-35% i kolacja -25% energii. Posiłki opieramy na warzywach, owocach, chudym mięsie i półtłustym nabiale. Pilnujemy, by każda z tych grup produktowych ważyła około 200-300g /dzień. Wykluczamy słodycze i cukier pod każdą postacią. Rezygnujemy z picia napoi słodzonych, gazowanych i unikamy alkoholu. Wykluczamy z diety żywność przetworzoną, fast foody, słone przekąski i tłuste mięsa. Ograniczamy też podgryzanie suszonych owoców i orzechów. Uważamy na masło i smalec. Posiłki przede wszystkim gotujemy, najlepiej na parze. Możemy smażyć i dusić, ale tylko z niewielką ilością tłuszczu. Używamy dużo ziół i przypraw, często zastępując nimi sól.

O czym należy pamiętać?

Dietę należy zaczynać od masy wyjściowej i do niej obliczyć redukowaną ilość kalorii. Użyj wzoru Lorenza, oblicz NMC oraz dzienne zapotrzebowanie na kalorie. To ważne, bo każdy z nas jest inny. Mamy różną wagę i potrzebujemy mniej lub więcej kalorii w zależności od płci, wysiłku fizycznego, pracy i stylu życia.

Nawadnianie w każdej kuracji jest bardzo ważne. Pamiętaj o płynach i pij około 2,5 litra wody dziennie. Smaczna i zdrowa dieta redukcyjna to dobra opcja dla wszystkich tych, którzy nie chcą się stresować restrykcjami innych diet. Dla tych, dla których zdrowie jest najważniejsze.