Stomatologia dziecięca – leczenie pod narkozą.

Wizyta z dzieckiem u stomatologa jest trudnym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. Nawet dla większości dorosłych spotkanie z dentystą jest nadal czymś nieprzyjemnym i bardzo często wywołuje strach, więc tym bardziej nie powinno dziwić, że nasze pociechy często reagują płaczem, a nawet histerią gdy mają usiąść w fotelu dentystycznym. Co zrobić w sytuacji gdy dziecko nie chce współpracować? Gdy nie możemy go niczym przekonać do otworzenia ust, a o podaniu znieczulenia miejscowego można tylko pomarzyć? Jak zniwelować stres który wywołuje takie zachowanie? Jak pomóc dziecku przetrwać czas, gdy lekarz musi wykonać zabieg? Jest sposób na to, aby to wszystko wydarzyło się poza świadomością malucha… W tym artykule przyjrzymy się bliżej leczeniu pod narkozą. Jak przebiega? Czy jest bezpieczne? Kiedy jest wskazane znieczulenie ogólne?

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym u dzieci

Jest sprawą zupełnie zrozumiałą, że rodzice boją się o bezpieczeństwo swoich dzieci, a zwrot znieczulenie ogólne wywołuje nieprzyjemne uczucia, niepewność i strach. Czy jednak od razu powinniśmy rezygnować z możliwości leczenia uzębienia w takim znieczuleniu? Zdarza się, iż zęby dziecka wymagają natychmiastowej interwencji lekarza stomatologa, a jego uśpienie jest jedyną możliwością, aby móc przeprowadzić leczenie i pomóc maluchowi. Jak wygląda wprowadzenie w narkozę? Otóż narkoza jest to proces podania dożylnie leków usypiających i rozpoczyna się podaniem gazu anestetycznego, który wyłącza świadomość pacjenta. Następnie wprowadza się leki zwiotczające mięśnie oraz przeciwbólowe. Kolejnym krokiem jest umieszczenie w drogach oddechowych dziecka rurki intubacyjnej, przez którą będzie oddychać. Oddech jest stale kontrolowany oraz wspomagany, więc nie ma mowy o niedotlenieniu organizmu. Po tego typu znieczuleniu dziecko nie będzie nic czuło, ani pamiętało z zabiegu jaki został wykonany. Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym u dzieci jest zalecane gdy występuje:

  • paraliżujący lęk i fobia
  • upośledzenie umysłowe
  • autyzm
  • konieczność (przed operacją lub chemioterapią) wyleczenia wielu zębów za jednym razem
  • uczulenie na środki stosowane w znieczuleniu miejscowym
  • brak współpracy z pacjentem ze względu na wiek ( ale powyżej dwóch lat, tylko od tego wieku może być przeprowadzane leczenie w narkozie)

Zalety leczenia stomatologicznego dzieci w narkozie

Znieczulenie stomatologiczne tego typu daje możliwość lekarzowi dentyście dokładnie i spokojnie zbadać wszystkie zęby małego pacjenta, oraz kompleksowo zająć się ich leczeniem. Wyleczenie za jednym razem wszystkich zębów z próchnicy i zastosowanie wypełnień z pewnością pozwoli uniknąć różnych powikłań chorobowych, które mogłyby się pojawić wraz ze wzrostem dziecka. Najważniejsze jednak jest to, iż narkoza pomoże uniknąć dziecku ogromnego stresu i uchroni go przed strachem związanym z wizytami u stomatologa również w dorosłym życiu. Stomatologia dziecięca Gdańsk to również najlepsi stomatolodzy dziecięcy, którzy mają odpowiednie podejście do małych pacjentów i doskonale wiedzą jak zachowywać się aby zdobyć ich zaufanie, co w tego rodzaju wizytach jest bardzo ważne. Tutaj znajdują się szczegóły oferty: https://www.ziemlewski.pl/oferta-zabiegi/stomatologia-dziecieca/.

Bezpieczeństwo leczenia zębów dzieci w znieczuleniu ogólnym

Oczywiście cały czas nasuwa się pytanie, czy taki rodzaj znieczulenia jest bezpieczny? Jest to bezpieczna procedura medyczna monitorowana od początku do końca przez specjalistów, natomiast nikt nie da nam 100% pewności i to dotyczy niestety wszystkich rodzajów zabiegów. Powikłania mogą wystąpić nawet podczas podawania znieczulenia miejscowego. Należy pamiętać, że zawsze w pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi dokładny wywiad na temat zdrowia naszej pociechy i zleci szereg badań, aby mieć pewność że można dziecko poddać narkozie. Ważną informacją jest fakt, iż nieleczone zęby mogą być bardzo groźne dla zdrowia a nawet życia dziecka. Wszelkie zakażenia u najmłodszych rozwijają się dużo szybciej niż u dorosłych, a zepsute zęby to bakterie, które po rozmnożeniu mogą zaatakować i niszczyć ważne narządy wewnętrzne a nawet wywołać sepsę, która bezpośrednio zagraża życiu dziecka. Dlatego zanim zrezygnujemy z leczenia uzębienia dziecka w takim znieczuleniu wysłuchajmy dokładnie stomatologa i anestezjologa, rozważmy wszystkie za i przeciw. Nie podejmujmy decyzji pochopnie i pamiętajmy, że zdrowie naszego dziecka jest najważniejsze.