Szczepienia COVID – co musisz o nich wiedzieć? Gdzie można się zaszczepić?

Opracowanie skutecznej szczepionki zwalczającej wirusa to długi i mocno skomplikowany proces. Nowy preparat szczepionkowy musi pomyślnie przejść wszystkie czasochłonne fazy badań laboratoryjnych, badań przedklinicznych na zwierzętach oraz badań klinicznych na ludziach. W przypadku szczepionki chroniącej przed Covid-19 firmom farmaceutycznym korzystającym z pomocy rządów udało się wprowadzić do obrotu skuteczne preparaty w rekordowo krótkim czasie około 1 roku.

Przed światową populacją pojawiła się realna szansa na powrót do normalności w nieodległej perspektywie czasowej. Do Polski trafi 5 rodzajów szczepionek dopuszczonych do obrotu przez organy regulacyjne w państwach UE/EOG. Stosowne certyfikaty Europejskiej Agencji Leków oraz Komisji Europejskiej potwierdzają skuteczność i bezpieczeństwo stosowania leku.

Rodzaje szczepionek na COVID-19 zakupione przez Polskę

Firmy farmaceutyczne oferują różne warianty szczepionek na SARS-CoV-2 różniące od siebie technologią produkcji, liczbą zastosowanych dawek, sposobem działania, warunkami przechowywania oraz skutecznością. Szczepionki mRNA marki Pfizer/BioNTech, Moderna oraz CureVac, w których wykorzystuje się sekwencję kwasu RNA jako matrycę do produkcji białek wirusowych to bezpieczne, wysoce immunogenne szczepionki nowej generacji. Są to preparaty podawane domięśniowo w dwóch dawkach, z odstępem trzech, czterech tygodni pomiędzy nimi. Wykazują bardzo wysoką skuteczność około 95%. Szczepionki mRNA różnią się warunkami transportu, temperaturą przechowywania i stabilnością. Jest to wyzwanie logistyczne, z którym muszą zmierzyć się dystrybutorzy szczepionek. Drugim rodzajem są szczepionki wektorowe wyprodukowane w bardziej tradycyjnej technologii wektorowej wywołującej odpowiedź immunologiczną przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Polska zakupiła preparaty firmy AstraZeneca i szczepionkę firmy Johnson & Johnson. Skuteczność szczepionek wektorowych jest niższa niż preparatów mRNA, ale podczas transportu i przechowywania nie są wymagane bardzo niskie temperatury, zdecydowanie łatwiejsze jest też stabilne przechowanie preparatów. Szczepionka AstraZeneca stosowana w dwóch dawkach jest skuteczna w około 90% a szczepionka firmy Johnson & Johnson stosowana jest również domięśniowo w tylko jednej dawce, a jej skuteczność to około 66%.

Kiedy i gdzie można się zaszczepić?

Harmonogram szczepień został przedstawiony opracowanym przez rząd Narodowym Programie Szczepień obejmującym zakup odpowiedniej liczby szczepionek, ich dystrybucję, monitoring przebiegu i efektywności bezpiecznego zaszczepienia wszystkich Polaków. Etapy szczepień są powiązane i korygowane na bieżąco z dostawami szczepionek przez firmy farmaceutyczne. Uruchomiona została bezpłatna całodobowa infolinia tel. 989 Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W całym kraju uruchomionych zostało punkty bezpłatnych szczepień. W Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19 bierze udział również Grupa Scanmed: https://scanmed.pl/oferty/szczepienia-covid-w-scanmed. Szczegółowe informacje dotyczące kolejności szczepień, rejestracji i rozmieszczenia punktów szczepień przekazywane w trakcie codziennych konferencji prasowych, wiadomości w środkach przekazu i umieszczone na rządowych stronach gov.pl Szczepienie przeciwko COVID-19.