Szczoteczki elektryczne czy soniczne?

Prawidłowa higiena jamy ustnej pozwala zachować świeży oddech i zapobiegać próchnicy oraz paradontozie. Aby właściwie umyć zęby, trzeba dobrać właściwą pastę stomatologiczną i zwrócić uwagę na czas i technikę czyszczenia zębów. Ogromną rolę we właściwej pielęgnacji zębów odgrywa także szczoteczka, warto więc przyjrzeć się dwóm typom urządzeń dostępnym na rynku.

Szczoteczki elektryczne do zębów

Dzięki zastosowaniu elektrycznej szczoteczki do zębów można znacznie dokładniej oczyścić jamę ustną, niż za pomocą standardowego przyboru. Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna ma wbudowany akumulator i niewielki silnik, który napędza specjalnie zaprojektowaną głowicę obrotową. Modele szczoteczek są wzorowane na profesjonalnych rozwiązaniach stosowanych w gabinetach stomatologicznych. Wirująca głowica dokładnie czyści wszystkie powierzchnie zębów, dopasowując się do ich kształtu.

Specjalna konstrukcja urządzenia pozwala także na usunięcie resztek jedzenia ze szczelin między zębami użytkownika. Najlepsze modele szczoteczek elektrycznych (zobacz: https://www.kakto.pl/male-agd-do-higieny-i-pielegnacji/szczoteczki-elektryczne-do-zebow) wprawiają również głowicę czyszczącą w ruch pulsacyjny, co pozwala jeszcze dokładniej umyć zęby i usunąć z nich płytkę nazębną. Dzięki temu zapobiega się nie tylko próchnicy, ale również paradontozie.

Szczoteczki do zębów soniczne

Szczoteczka soniczna (zobacz: https://www.kakto.pl/male-agd-do-higieny-i-pielegnacji/szczoteczki-elektryczne-do-zebow/szczoteczki-soniczne) emituje falę dźwiękową o częstotliwości bliskiej 260 Hz, która powoduje, że włókna szczotki zaczynają niezwykle szybko wibrować. Ogromna liczba ruchów na sekundę sprawia, że w jamie ustnej zachodzi zjawisko kawitacji. Polega ono na tym, że pod wpływem wibracji ślina w ustach miesza się z pastą do zębów i tworzą się miniaturowe bąbelki. Docierają one do wszystkich zakątków ust, wraz ze szczelinami międzyzębowymi i trudno dostępnymi powierzchniami trzonowców.

Dzięki temu pasta stomatologiczna szczególnie skutecznie oczyszcza jamę ustną i bardzo dokładnie myje zęby. Ten sposób działania pozwala oszczędzać szkliwo i dziąsła, a jednocześnie regularnie usuwać płytkę nazębną.

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Szczoteczki do zębów soniczne są popularne wśród użytkowników, którzy mają kłopoty z dziąsłami lub osłabione szkliwo, z uwagi na ich łagodność działania. Te modele zwykle pozwalają na dłuższą pracę urządzenia na jednym naładowaniu akumulatora. Zwykle bardzo łatwo nauczyć się prawidłowej ich obsługi.

Z kolei elektryczne szczoteczki często mają więcej programów działania i możliwości regulacji pracy urządzenia. Dzięki temu, zależnie od potrzeb użytkownika, można skoncentrować się na wybielaniu zębów, masażu dziąseł, lub bardzo dogłębnym myciu. Najlepsze modele pozwalają na współpracę z aplikacjami na smartfon dzięki technologii Bluetooth.

Zarówno soniczne, jak i obrotowe szczoteczki do zębów można dobrać w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników. Warto zwrócić uwagę na to, aby nabyć końcówki do szczoteczek (zobacz: https://www.kakto.pl/male-agd-do-higieny-i-pielegnacji/szczoteczki-elektryczne-do-zebow/koncowki-do-szczoteczek) o odpowiednim dla siebie kształcie i twardości.