Szczoteczki soniczne – najbardziej zaawansowane urządzenia do efektywnego mycia zębówe

Wiele osób nieprawidłowo myje zęby, zamiast ruchem wymiatającym, myją zęby kolistymi ruchami, co przyczynia się do erozji szkliwa. Znacznie skuteczniejsze od zwykłych szczoteczek manualnych są szczoteczki soniczne. Są jeszcze bardziej zaawansowane od tradycyjnych szczoteczek elektrycznych, których zwykliśmy używać 10-15 lat temu.

Szczoteczka soniczna – jaka jest jej historia?

Do rozwoju urządzeń efektywnie szczotkujących zęby przyczynił się Robert Block, który współpracował w tym zakresie z Amerykańską Agencją Żywności i Żywienia. Pierwsze soniczne szczoteczki powstały w latach 90-tych ubiegłego wieku. Co różniło je od szczoteczek elektrycznych? Przede wszystkim znacznie szybsza praca i jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie pulsacji i wibracji do szczotkowania zębów. Wystarczy tylko proste porównanie. Podczas gdy szczoteczka elektryczna wykonuje kilka tysięcy ruchów na minutę, przeciętna soniczna szczoteczka do zębów wykonuje ich kilkadziesiąt tysięcy.

Szczoteczka do zębów soniczna – zasada działania

Warto wiedzieć w jaki sposób działają nowoczesne urządzenia do mycia zębów. Technologia soniczna pozwala na dokładne czyszczenie i usuwanie przebarwień na zębach. Dodatkowo warto wiedzieć, że takie szczoteczki mogą być przeznaczone dla dzieci, a także osób z nadwrażliwością zębów, wystarczy dobrać model z odpowiednimi końcówkami i o właściwej twardości. Drgania soniczne to nawet 90 tys. ruchów na minutę w przypadku najlepszych szczoteczek tego typu.

Szczoteczki Soniczne Estetic Dent

Porównanie najlepszych modeli szczoteczek sonicznych

Wśród wiodących producentów szczoteczek sonicznych należy wymienić Philips, Smilesonic, a także Megasonex. Spróbujemy porównać kilka modeli cieszących się dużą popularnością. Jedną z nich jest szczoteczka Smilesonic ex. Co ją wyróżnia? Przede wszystkim aż 5 programów czyszczenia, a także 4 specjalistyczne końcówki umożliwiające codzienne mycie, mycie z efektem wybielania, mycie nadwrażliwych zębów, a także mycie przestrzeni międzyzębowych. Ta ostatnia doskonale sprawdza się w przypadku osób noszących aparat ortodontyczny. Szczoteczka może pracować z prędkością nawet 96 tys. ruchów na minutę. W tym trybie intensywnie usuwa przebarwienia, dzięki czemu można uzyskać lepsze efekty przy wybielaniu zębów. Dla osób z krwawiącymi dziąsłami polecany jest tryb Sensitive. Można je masować przy prędkości 62 tys. ruchów na minutę. W ten sposób można wzmacniać dziąsła i przyczyniać się do redukcji krwawienia.

 

Na uwagę zasługuje także szczoteczka Megasonex m8. W przypadku tego modelu połączona jest technologia ultradźwiękowa i soniczna. Zatem nalot na zębach nie jest usuwany jedynie przez mechaniczne ścieranie, ale ultradźwięki, które rozbujają płytkę nazębną. Ultradźwięki mają działanie antybakteryjne, a praca fal ultradźwiękowych rozpoczyna się już w odległości 5 mm od powierzchni zębów. Dodatkowo drgania soniczne w zależności od wybanego trybu to od 0 do 18 tys. ruchów na minutę. Tryb ultradźwiękowy polecany jest na nadwrażliwe dziąsła. Dla tych ostatnich polecana jest końcówka z miękkim włosiem do czyszczenia ultradźwiękowego i sonicznego. Do najlepszych modeli sonicznych należy również szczoteczka Philips Sonicare. Warto przyjrzeć się najnowszemu modelowi Diamond, który oferuje podobnie jak Smilesonic ex 5 trybów pracy. Głowica porusza się z prędkością 62 tys. ruchów na minutę. Każdy z trybów to 2 lub 3 minuty pracy. Jest tryb clean, klasycznego szczotkowania z prędkością 62 tys. ruchów na minutę, tryb Polish, który gwarantuje dokładne wypolerowanie zębów, a także White do intensywnego wybielania. Nie zabrakło także trybu Sensitive dla wrażliwych zębów oraz GumCare – specjalnego trybu do 3-minutowego masażu dziąseł, poprawiającego ukrwienie, a tym samym ich kondycję.

Każda szczoteczka soniczna wyposażona jest w zestawie w ładowarkę. Ponadto urządzenie Smilesonic zapamiętuje ostatni tryb pracy, w związku z tym nie trzeba go za każdym razem ustawiać. Jeśli chodzi o przystępność cenową to najbardziej korzystnym wyborem jest Smilesonic ex, a także bardziej podstawowe modele Philips Sonicare, gdyż model Diamond jest nowością i trzeba za niego zapłacić najwięcej. Warto podkreślić, że wśród szczoteczek sonicznych znajdziemy również modele dedykowane dzieciom, delikatne dla dziąseł, które są łatwe w użyciu i dzięki temu eliminują nieprawidłowe szczotkowanie, często skutkujące problemami z próchnicą czy kamieniem nazębnym. Warto zatem sięgać po urządzenia najnowszej generacji.