Ułatwienie pracy dla farmaceutów: oprogramowanie dla aptek z obsługą kodów zagregowanych

Od ubiegłego roku wszystkie apteki mają obowiązek weryfikacji autentyczności wydawanych przez siebie leków na oddział. Jego spełnienie wymaga skorzystania z technologii, które znacząco ułatwiają oraz przyspieszają cały proces dając przy tym gwarancję wprowadzenia do obiegu wyłącznie oryginalnych produktów leczniczych. Jednym ze specjalistycznych, wysokofunkcjonalnych narzędzi tego typu jest System Weryfikacji Autentyczności Leków (SWAL) polskiej firmy technologicznej Lideo.

System Weryfikacji Autentyczności Leków i jego funkcjonalność

System Weryfikacji Autentyczności Leków (SWAL) to innowacyjne narzędzie stworzone przez spółkę Lideo w ścisłej współpracy z polskimi szpitalami. SWAL powstał w celu wsparcia technologicznego szpitali w spełnieniu obowiązków weryfikacji autentyczności leków wynikających z tzw. dyrektywy fałszywkowej, i tym samym konieczności weryfikowania pochodzenia wszystkich trafiających do nich produktów leczniczych. Jego wdrożenie ma na celu wyeliminowanie problemu fałszowania leków, który niesie za sobą negatywne konsekwencje dla życia i zdrowia pacjentów nabywających produkty lecznicze w aptekach.

Firma Lideo dostarcza polskim aptekom system autentyczności leków, który z jednej strony posiada funkcjonalność zgodną z wymaganiami prawnymi, i tym samym pozwala wypełniać wszystkie obowiązki płynące z wcielenia w życie dyrektywy fałszywkowej. Z kolei, z drugiej strony, projektowanie systemu SWAL poszło dużo dalej, tak aby ułatwić i skrócić czas przyjmowania leków przez pracowników apteki. W tym celu aplikacja została wyposażona w przydatną funkcję skanowania zagregowanego. W praktyce oznacza to weryfikowację autentyczności leków poprzez skanowanie umieszczonych na opakowaniach kodów 2D oraz ich automatyczne sprawdzenie w europejskiej bazie leków. Dzięki tej funkcji skanowanie przez farmaceutów wielu produktów w jednym czasie stało się realne.

Obsługa kodów zagregowanych w praktyce

Czym zatem są kody zagregowane i jak wpływają na optymalizację pracy farmaceuty? Kody zagregowane, lub inaczej zbiorcze, to kody 2D umieszczone na paczkach transportowych, w których leki trafiają do apteki. Możliwość ich skanowania za pomocą odpowiedniej aplikacji sprawia, że farmaceuci, aby dowiedzieć się czy lek znajduje się w centralnej bazie leków (PLMVS) nie muszą już skanować każdego leku osobno poświęcając na to sporo czasu i energii. Dzięki kodom zagregowanym możliwa jest weryfikacja autentyczności leków już w trakcie ich przyjmowania do apteki. Pozwala to za pomocą jednego skanu zweryfikować wszystkie produkty lecznicze, które znajdują się w danej paczce, pod warunkiem, że posiadają one kod zagregowany (2D). Oczywiście skanowanie leków na przyjęciu ich do apteki i sprawdzenie ich autentyczności nie zwalnia pracowników z weryfikacji produktów leczniczych w trakcie wydawania ich na oddział – zgodnie z wymogami dyrektywy fałszywkowej. Jednak, wielkim atutem takiej dobrej praktyki jest fakt, że dzięki wcześniejszej ich weryfikacji na „wejściu” do apteki farmaceuta wie, czy w swoim magazynie posiada leki autentyczne. To w efekcie przy wydawaniu ich na oddział zmniejsza jakiekolwiek ryzyko braku odpowiednich autentycznych produktów na stanie. Funkcjonalność obsługi kodów zbiorczych jest w pełni kompatybilna z obowiązującymi zasadami serializacji leków.

Funkcja obsługi kodów zbiorczych zapewnia oszczędność czasu pozwalając pracownikom apteki skupić się na istotniejszych czynnościach niż mozolne skanowanie każdego leku z osobna podczas przyjmowania dostaw. Pozwala także na szybsze weryfikowanie produktów leczniczych oraz potwierdzenie ich autentyczności gwarantując w pełni bezpieczne realizowanie aktualnie obowiązujących procedur. Potwierdzenie autentyczności leków trwa zaledwie kilka sekund i nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku ze strony pracownika. Po uzyskaniu potwierdzenia, wystarczy sprawdzić zabezpieczenia ATD oraz przystąpić do wykonywania pozostałych procedur związanych z przyjmowanie nowych leków.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Lideo, która oferuje sprawdzone oprogramowanie dla aptek.