Uraz kolana – co robić w przypadku jego wystąpienia?

Uraz kolana może dotyczyć każdego z nas, niezależnie od wieku, płci czy trybu życia. Uraz kolana to jedno z najczęściej występujących schorzeń w obrębie stawu kolanowego. Pacjenci bardzo często bagatelizują pierwsze objawy urazu kolana, licząc po cichu na to, że ból i opuchlizna same w końcu ustąpią. Takie myślenie jest jednak błędne. Już najmniejszy i najbardziej błahy uraz kolana, który szybko nie zostanie dokładnie zdiagnozowany przez lekarza specjalistę, może przekształcić się w poważny problem, który będzie nam towarzyszył przez lata. Należy mieć świadomość, że nieleczone urazy kolana mogą powodować nasilający się ból i cały szereg groźnych powikłań. Dowiedz się co robić w przypadku podejrzenia urazu kolana i na które objawy zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Uraz kolana – co robić?

Po wystąpieniu urazu kolana, nie wolno bagatelizować żadnego z objawów. Najczęściej zaraz po, na skutek skręcenia kolana pojawia się uporczywy ból, znaczący obrzęk, a także powiększenie stawu oraz nierzadko spore rozgrzanie skóry. Dodatkowo mogą wystąpić niestabilność czy przeskakiwania, kłopoty z obciążeniem, a nawet totalne zablokowanie stawu na niewłaściwej pozycji.

Przyczyna tych wszystkich nieprzyjemności może leżeć w złamaniu kości, które tworzą kolanowy staw. Wówczas same okłady i odpoczynek nam niestety nie pomogą. Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza specjalisty. W celu diagnozy ewentualnego złamania wykonuje się zdjęcie rentgenowskie RTG. Jednak samo RTG może okazać się niewystarczające, ponieważ równie często uszkodzeniu ulegają również tkanki miękkie, a ich na prześwietleniu niestety nie będzie widać. Do tkanek miękkich zaliczamy: więzadła poboczne i więzadła krzyżowe, łąkotki stawowe, a także rzepki chrząstki i troczki, oraz fałdy maziowe. Wszystkie tego typu uszkodzenia należy niezwłocznie zdiagnozować przy pomocy MRI, a następnie omówić z lekarzem podczas konsultacji ortopedycznej. Część z opisanych tutaj urazów wymaga nawet operacyjnego leczenia. Leczenie to nazywa się artroskopią, czyli endoskopią stawu.

Jeśli w następstwie urazu kolana zauważymy również obrzęk, wówczas świadczy to o wypłynięciu krwi do wnętrza stawu. W takim przypadku należy niezwłocznie wykonać punkcję stawu, czyli nakłucie wraz z ewakuacją, czyli ujściem płynu. Wszelakie urazy kolana, który wywołują uporczywy ból oraz takie na skutek których pojawiają się obrzęki, problemy ze sprawnością oraz umożliwienie pełnego zakresu ruchu lub niska stabilność jest powodem do udania się na konsultację ortopedyczną oraz do podjęcia diagnostyki przy pomocy badania rezonansem magnetycznym oraz w części sytuacji do traktowania operacyjnego. Nieleczone urazy kolana mogą powodować przykre dolegliwości bólowe i problemy ze sprawnością przez wiele lat.

Jeżeli wydaje CI się, że mógł nastąpić u Ciebie uraz kolana, nie czekaj aż niepokojące objawy przybiorą na sile! Najlepiej od razu zamelduj się w wyspecjalizowanej placówce medycznej, w której wykwalifikowana kadra zdiagnozuje problem i wdroży niezbędne leczenie. Więcej informacji znajdziesz na https://chirurgia-kolana.pl/uraz-kolana-i-co-dalej. Posiadają oni wieloletnie doświadczenie w zakresie leczenia urazu kolana. Pamiętaj, że nieleczony uraz kolana może doprowadzić do poważnych powikłań oraz trwałego upośledzenia stawu kolanowego. Koniecznie zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na stronie internetowej w specjalnej zakładce przeznaczonej dla pacjentów. Znajdziesz tam między innymi ciekawe filmy edukacyjne, w których lekarze specjaliści opowiadają o najczęstszych urazach kolana oraz skutecznych sposobach ich leczenia. Sprawdź koniecznie!