Więzadło poboczne piszczelowe – uszkodzenie: zerwanie, naciągnięcie – objawy i leczenie

Więzadła poboczne kolana często ulegają bolesnej kontuzji. W zależności od stopnia uszkodzenia wyróżnia się naciągnięcie, uszkodzenie z naderwaniem oraz całkowite zerwanie więzadła. W przypadku takich urazów kolana konieczne jest leczenie zapobiegawcze oraz niezbędna jest rehabilitacja. Nieleczone naderwane więzadło mcl w kolanie może w przyszłości być przyczyną niestabilności oraz poważnych zmian zwyrodnieniowych.

Przyczyn urazu kolan jest wiele, niemniej uszkodzenie więzadeł pobocznych stawu kolanowego najczęściej ma miejsce w czasie uprawiania różnorodnych aktywności fizycznych. Wielu sportowców doznaje bolesnego obrażenia więzadła piszczelowego.

Więzadło poboczne piszczelowe – jakie są jego istotne funkcje?

Więzadło poboczne piszczelowewięzadło MCL jest bardzo ważnym więzadłem stawu kolanowego. Jest ono zlokalizowane po przyśrodkowej stronie kolana i przebiega od nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej aż do kości piszczelowej. Głęboka warstwa tego wiązadła jest zrośnięta z torebką stawową oraz łąkotką przyśrodkową.

Więzadło poboczne piszczelowe oraz więzadło poboczne przyśrodkowe stabilizują kolano oraz zabezpieczają je, aby nie odchylało się na boki czy też do środka. Stabilne wiązadła skutecznie zapobiegają koślawieniu i szpotawieniu kolana.

Uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego – jakie są przyczyny tego urazu?

W przypadku tego wiązadła kontuzja zazwyczaj jest spowodowana uderzeniem w boczną stronę kolana. Taki uraz bardzo często przytrafia się sportowcom:piłkarzom czy koszykarzom. Ponadto uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego może wynikać z niewłaściwego postawienia stopy na ziemi z jednoczesnym przekoślawieniem kolana.
Więzadło mcl może być przeciążone z powodu koślawienia stawów kolanowych, będącego efektem wady postawy ciała. Ponadto może być to powiązane z częstą jazdą na nartach, łyżwach lub rolkach.

Wyróżnia się trzy stopnie uszkodzenia więzadła pobocznego kolanowego:

– I stopień – obejmuje naciągnięcie więzadła, które dotyczy 1/3 ilości włókien. Jest to niewielkie upośledzenie funkcji stawu kolanowego powodujące rozwarcie jego szczeliny do pięciu milimetrów

– II stopień – obejmuje uszkodzenie z naderwaniem do 2/3 ilości włókien więzadłowych. W przypadku takiego urazu pojawia się niewielki obrzęk kolana, krwiak. Ponadto może nastąpić zaburzenie funkcji i niewielka niestabilność. W uszkodzeniach drugiego stopnia ma miejsce rozwarcie szczeliny stawowej do dziewięciu milimetrów

– III stopień – uraz ten wiąże się z zerwaniem ciągłości całego więzadła. Towarzyszy mu duży obrzęk, krwawy wylew oraz duża niestabilność. Rozwarcie szczeliny stawowej wynosi powyżej dziesięciu milimetrów.

Więzadło poboczne przyśrodkowe– jakie są objawy naderwania?

Podczas urazu pierwszego stopnia miejsce po przyśrodkowej stronie kolana jest tkliwe oraz występuje lekki ból, najczęściej w czasie wysiłku fizycznego i podczas wchodzenia po schodach.

Przy naderwaniu drugiego stopnia w okolicy kolana pojawia się opuchlizna i krwiak. Kontuzji tej towarzyszy dość silny ból kolana, a większość ruchów jest znacznie ograniczona. Podczas chodzenia kolano lekko ucieka w bok, a w badaniu manualnym wyczuwane jest poszerzenie szpary stawu.

Natomiast podczas urazu trzeciego stopnia następuje całkowite zerwanie więzadła. Wówczas to pojawia się obrzęk znacznych rozmiarów oraz duży krwiak na stawie kolanowym. Osoba która doznała takiej poważnej kontuzji ma całkowicie ograniczone przez silną bolesność ruchy. Kolano jest niestabilne, a szpara stawowa może być poszerzona nawet powyżej dziesięciu milimetrów.

Naderwane więzadło poboczne – pierwsza pomoc medyczna

W sytuacji gdy dochodzi do uszkodzenia wiązadła MCL najlepiej przebywać w pozycji leżącej.
Nogę która doznała kontuzji warto położyć na dużej poduszce, w celu ułatwienia odpływu wysięku z uszkodzonego stawu. W takiej sytuacji staw kolanowy może być nieco zgięty.

Wskazane są też zimne okłady, które to znacznie zmniejszą obrzęk oraz krwawe wylewy w stawie. W przypadku całkowitego zerwania więzadła, gdy uraz spowodował brak możliwości poruszania kolanem, należy czym prędzej udać się do lekarza lub na pogotowie.

Uraz kolana – diagnoza i skuteczne leczenie

Uszkodzenie więzadła pobocznego strzałkowego oraz uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego to poważne urazy których nie wolno bagatelizować.

Postawienie właściwej diagnozy wymaga przeprowadzenia przez lekarza specjalistę wywiadu, oraz badania opukowego. Niezbędne jest również przeprowadzenie testów funkcjonalnych. Potwierdzeniem uszkodzenia struktur w stawie kolanowym są dodatkowe badania takie jak: USG, tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny.

Urazy pierwszego i drugiego stopnia dotyczące więzadła pobocznego piszczelowego leczy się zachowawczo poprzez unieruchomienie kolana. Niezbędna jest też rehabilitacja.

Z kolei naderwanie trzeciego stopnia jest związane z poważnym urazem torebki stawowej, łąkotki czy też więzadła krzyżowego i w tym przypadku trzeba przeprowadzić operację. Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi około pół roku.

Więzadła kolanowe mają duże zdolności regeneracyjne, niemniej zaniechanie leczenia i odpowiedniej fizjoterapii często sprzyja niestabilności oraz bolesnym zmianom zwyrodnieniowym w obrębie kolana.