Właściwości i skład mydła marsylskiego

Rodzajów mydeł naturalnych jest naprawdę sporo, wobec czego mamy wiele opcji do przetestowania. Na uwagę z pewnością zasługuje mydło marsylskie, które towarzyszy nam od tysiącleci. Obecnie kupimy je nie tylko w wersji podstawowej, ale też z różnymi dodatkami, przez co każde wyróżnia się innym zapachem, kolorem i działaniem. Mydła marsylskie zawierają cenne olejki, które mają zbawienny wpływ na naszą skórę, wiele osób używa ich także do pielęgnacji włosów. Lista składników dodawanych do mydeł marsylskich jest oczywiście zdecydowanie dłuższa i bardzo zróżnicowana. Każdy z łatwością znajdzie dla siebie takie, które będzie dopasowane do jego potrzeb, oczekiwań i preferencji.

Co znajdziemy w mydle marsylskim?

Zanim przejdziemy do tego, za co cenimy tak bardzo mydło marsylskie, należy przyjrzeć się jego składowi. Warto od razu zaznaczyć, że może być on różny, w zależności od producenta. Mydła marsylskie wzięły swoją nazwę stąd, że pochodzą z francuskiej Marsylii, a oryginalna receptura opiera się na bazie równie cennego mydła z Aleppo. Początkowo używany był olej laurowy, ale z czasem zaczął być zastępowany oliwą z oliwek. Potem w składzie mydła marsylskiego zaczęły pojawić się inne oleje i wielorakie dodatki. Obecnie przyjmuje się, że prawdziwe mydło marsylskie musi zawierać co najmniej 72% różnych olejów roślinnych. Łączy się je z sodą, po czym podgrzewa powstałą mieszankę przez aż dziesięć dni w wysokiej temperaturze. Na koniec następuje mycie mydła i odstawienie go na dwa dni do zastygnięcia. Powstałe bloki tnie się na kostki, które kupujemy w sklepie. W mydle marsylskim może znaleźć się wiele rodzajów olejów roślinnych, ale najpopularniejsze są: olej palmowy, oliwa z oliwek, olej migdałowy, olej arganowy, olej kokosowy i olej rzepakowy.

Jakie właściwości wykazuje mydło marsylskie?

Mydło marsylskie cenione jest za swój naturalny skład, stuprocentową biodegradowalność. Nie testuje się go na zwierzętach, nie znajdziemy w nim też żadnych tłuszczów innych niż te pochodzenia roślinnego. Skład jest wolny od szkodliwych substancji takich jak parabeny, PEG czy petrolaty. Mydło marsylskie ma neutralne pH, nie wysusza skóry. Ponadto jest bardzo wydajne, wobec czego ekonomiczne, wystarcza na wiele użyć. Można też liczyć na łagodzenie podrażnień, więc przy skórze wrażliwej sprawdzi się wspaniale. Okazuje się, że mydło marsylskie wykazuje działanie regenerujące, odżywcze i wygładzające. Nie trzeba martwić się o żadne uczulenia, dlatego nawet alergicy mogą śmiało po nie sięgać. Mydło z Marsylii polecane jest także najmłodszym, ze względu na swoją przyjazność dla delikatnej skóry dziecka. Nawilża i delikatnie natłuszcza. Włosy z kolei odżywia i przywraca im równowagę lipidową. Wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwtrądzikowe. Wspaniale oczyszcza skórę, ale nie wyrządza jej przy tym krzywdy. Chroni ją przed działaniem szkodliwego promieniowania słonecznego. Mydło to nadaje się nawet do delikatnego prania, mycia podłogi. Może być stosowane do pielęgnacji zwierzęcej sierści.