Wyjdź na prostą – uwolnić się od uzależnień

Dla wielu osób pierwszym krokiem do wyrwania się z sideł uzależnienia jest w ogóle przyznanie się przed samym sobą że mają problem z daną substancją, alkoholem itd. Następnym krokiem jest znalezienie programu leczenia, który może pomóc przywrócić ich ogólne zdrowie, dobre samopoczucie i szczęście.

Istnieje niezliczona ilość opcji leczenia, z których osoba może wybrać najbardziej dla niej odpowiednią. Na przykład niektóre osoby z ciężkimi formami uzależnienia wchodzą w program detoksykacji przed przejściem na odwyk. Inni mogą zdecydować o rozpoczęciu powrotu do zdrowia w placówce ambulatoryjnej. Jednak ośrodek terapii uzależnień czy ośrodek leczenia uzależnień to nie jedyne opcje, które pomagają w walce z nałogiem. Po leczeniu zaleca się dalsze wzmacnianie wniosków wyciągniętych z rehabilitacji poprzez uczestnictwo w grupach wsparcia i sesjach terapeutycznych.

Jednym z wyjątkowych miejsc na mapie wychodzenia z uzależnienia jest ranczo Salemi. To dom terapeutyczny właśnie dla osób uzależnionych. W placówce pracują wybitni polscy specjaliści którzy są zatrudnieni w najlepszych ośrodkach w kraju. Pośród gór, winnic oraz oliwnych gajów, wśród pięknej przyrody sycylijskiej Polacy mają możliwość podjęcia walki z alkoholizmem, uzależnieniem od narkotyków czy od hazardu.

Pamiętaj: Niezależnie od tego, którą ścieżkę leczenia wybierzesz, upewnij się, że zawiera ona wszystko, czego potrzebujesz, aby pomóc w pomyślnym wyzdrowieniu.

Wyzdrowienie z uzależnienia nie jest łatwe. Osiągnięcie i utrzymanie długotrwałej trzeźwości wymaga znacznej siły woli i samodyscypliny. Jednak nigdy nie jesteś sam w tej podróży. Podczas rehabilitacji zbudujesz silne relacje z innymi osobami w okresie zdrowienia, które mogą odnosić się do tego, przez co przechodzisz. Ponadto w tym czasie Twoja rodzina, przyjaciele i inni bliscy mają na względzie twoje najlepsze interesy.

Terapie

Opcje terapii obejmują szereg sesji terapii indywidualnej lub grupowej, które są zazwyczaj organizowane przez doradców ds. uzależnień i wykwalifikowane w tej dziedzinie osoby.

Terapia biofeedbackiem

Biofeedback jest formą terapii wolnej od narkotyków, która pomaga osobom w okresie zdrowienia zrozumieć mimowolne procesy zachodzące w organizmie. Podczas sesji biofeedbacku terapeuta umieszcza elektroniczne czujniki na skórze pacjenta, aby monitorować jego aktywność mózgu. Po przejrzeniu wzorców fal mózgowych terapeuta może zalecić szereg technik psychologicznych, które mogą być wykorzystane w celu przezwyciężenia uzależnień.

Terapia poznawczo-behawioralna

Jest stosowana, aby pomóc ludziom w wyzdrowieniu odkryć problematyczne myśli lub uczucia, które mogą zagrozić ich trzeźwości lub przyczynić się do nawrotu choroby. Ta forma terapii jest również przydatna w leczeniu współwystępujących stanów, takich jak zaburzenie dwubiegunowe.

Terapia motywacyjna

Jest stosowana, aby pomóc osobom w okresie zdrowienia nauczyć się zmieniać negatywne myśli i zachowania związane z ich uzależnieniem. Ten rodzaj terapii jest często stosowany w leczeniu osób uzależnionych od narkotyków, które cierpią na współwystępujące choroby, takie jak zaburzenie afektywne dwubiegunowe i zespół stresu pourazowego.

Terapia psychodynamiczna

Pomaga jednostkom ujawnić emocje, aby odkryć, jak ich podświadome myśli odnoszą się do uzależnienia. Pomaga to zidentyfikować podstawową przyczynę używania substancji. Dzięki ścisłej współpracy z terapeutami w celu uznania tych głęboko zakorzenionych uczuć, osoby są znacznie lepiej przygotowane do rozpoznania i uniknięcia pokus podczas ciągłego powrotu do zdrowia.

Joga i medytacja

Podstawową ideą jogi jest to, że ludzie żyją w stanie równowagi fizycznej, psychicznej i duchowej. Ta równowaga jest czasem zaburzona przez chorobę lub stres, które wpływają na nasze ciała i umysły. Joga służy do przywracania tej równowagi.

Joga przynosi ludziom korzyści w różnym stopniu. Ci, którzy raz w tygodniu uczęszczają na zwykłe zajęcia jogi, zgłaszają poprawę ogólnego stanu zdrowia. Śpią lepiej, rzadziej chorują i szybciej dochodzą do siebie. Ludzie, którzy ćwiczą jogę kilka razy w tygodniu, twierdzą, że dostrzegają jeszcze większe korzyści. Poprawa zdrowia fizycznego jest bardziej zauważalna, stres jest znacznie zmniejszony, a osoby mają większą zdolność radzenia sobie z chorobami psychicznymi, takimi jak depresja i zespół stresu pourazowego.

W połączeniu z medytacją korzyści te są jeszcze większe. Medytacja to praktyka siedzenia w miejscu cichym i koncentrowania się na oddychaniu. Zmniejsza stres fizyczny i psychiczny, promuje lepsze wzorce snu i pomaga osobie rozwinąć lepszą jasność myśli i celu.