Wymarzona działka – jak ją nabyć?

Własna działka, niezależnie od wielkości, to marzenie każdego człowieka. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej działki, choćby nie wiadomo jak pięknie się prezentowała, oddać ją do dokładnego sprawdzenia specjalistom, którzy na pierwszy rzut oka są w stanie zobaczyć więcej, niż osoby nie znające tematu.

1. Sprawdzenie stanu prawnego działki, jej przeznaczenia i dostępu do mediów

2. Co warto jeszcze sprawdzić przed zakupem?

3. Radość z kupna – jakie korzyści płyną z posiadania własnej działki?

Sprawdzenie stanu prawnego działki, jej przeznaczenia i dostępu do mediów

Wiele osób po znalezieniu pięknej, zielonej działki od razu wpada w euforię, nie zważając na inne jej aspekty poza wyglądem, umiejscowieniem oraz powierzchnią. Niestety, bardzo często zapał gaśnie, kiedy już po zakupie, albo jeszcze przed, wychodzą nieciekawe fakty dotyczące działki lub właścicieli. Warto więc uspokoić nieco swoje emocje i podejść do sprawy bardzo poważnie.

Od znalezienia działki na sprzedaż po samą finalizacją bardzo długa droga. Po pierwsze – warto zapoznać się z księgami wieczystymi należącymi do działki. Drugim istotnym dokumentem do sprawdzenia jest MPZP, który dokładnie powie do jakich celów przeznaczona jest owa działka. Po tych dwóch czynnościach, jeśli wszystko jest w porządku, warto sprawdzić uzbrojenie terenu. Uzbrojona działka z pewnością będzie posiadać dostęp do mediów, jak i dostęp do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, z kolei działka nieuzbrojona nie będzie posiadać takich dogodności. Przed zakupem działki, warto zlecić jej audyt prawny oraz formalny. Takim audytem zajmują się wyspecjalizowane firmy i kancelarie.

Co warto jeszcze sprawdzić przed zakupem?

Po dokładnym sprawdzeniu działki pod względem notarialnym oraz w temacie uzbrojenia terenu, często powstaje pytanie – co jeszcze można sprawdzić przed spisaniem umowy. Przede wszystkim, od czysto ludzkiej strony, warto zaznajomić się z sąsiadami oraz sprawdzić istniejącą niedaleko infrastrukturę. Warto również wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenia, hałas czy uciążliwość ewentualnych zakładów przemysłowych. Przed zakupem działki, warto zlecić jej audyt prawny oraz formalny. Takim audytem zajmują się wyspecjalizowane firmy i kancelarie.

Radość z kupna – jakie korzyści płyną z posiadania własnej działki?

Nie bez powodu ludzie, zwłaszcza z miasta, poszukują poza jego granicami małej urokliwej działki, na której mogliby spędzać weekendy bądź nawet wybudować dom. Zalet posiadania własnego zakątka jest wiele, przede wszystkim:

  • możliwość codziennych spacerów i oddychania świeżym powietrzem,
  • sadzenie i pielęgnacja roślin,
  • uprawianie warzyw bez dodatków chemicznych,
  • uprawianie krzewów owocowych i wiele więcej.

Przed zakupem działki, warto zlecić jej audyt prawny oraz formalny. Takim audytem zajmują się wyspecjalizowane firmy i kancelarie.