Wyprysk łojotokowy – czym jest i jak sobie z nim radzić?

Co to jest wyprysk łojotokowy?

Wyprysk łojotokowy, czyli łojotokowe zapalenie skóry to choroba dermatologiczna, która występuje zarówno u dorosłych, jak i u noworodków. Choć nie jest to schorzenie niebezpieczne, może prowadzić do lęków społecznych, wycofania a nawet depresji. Warto więc wiedzieć, jak radzić sobie z objawami wyprysku łojotokowego i jak przeciwdziałać ich nasilaniu się.

Wyprysk łojotokowy dotyczy przede wszystkim osób dorosłych w okresie pokwitania lub po nim. Może także rozwinąć się u noworodków zwykle od drugiego do dziesiątego tygodnia po narodzinach.

Łojotokowe zapalenie skóry to choroba zapalna, która związana jest z nadmierną produkcją łoju. Najprawdopodobniej schorzenie to powodowane jest zaburzoną gospodarką hormonalną. Największy wpływ na jego rozwój mają androgeny. Z tego też powodu wyprysk łojotokowy rzadko występuje przed okresem dojrzewania. U osób dorosłych stan zapalny skóry może być połączony z zakażeniem drożdżakami lub zakażeniem bakteryjnym.

W łagodnym stadium rozwoju pacjenci uskarżają się na nieestetyczne zmiany skórne, które często przypominają łupież. Ostre stadium natomiast wiąże się z uogólnionym stanem zapalnym, które może prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia.

Wyprysk łojotokowy – leczenie

Wyprysk łojotokowy o niewielkim nasileniu zwykle nie wymaga żadnego specjalistycznego leczenia czy wizyty u dermatologa. Nadmiar złuszczającego się naskórka wystarczy zmiękczyć specjalnym płynem lub kremem, a następnie usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki.

Nie ma określonego sposobu na przeciwdziałanie występowania wyprysku łojotokowego. Jedyne, co możemy zrobić, to zareagować, gdy tylko zauważymy u siebie pierwsze symptomy. Bardzo istotna jest tutaj odpowiednia higiena oraz pielęgnacja skóry. Wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry z wypryskiem łojotokowym, należy unikać tych, w których znajduje się mydło, alkohol lub inne składniki mocno oczyszczające. Mogą one wywoływać podrażnienia i spowodować zaostrzenie się stanu zapalnego. Warto wybierać natomiast delikatne żele oczyszczające oraz kremy nawilżające, które działają przeciw niedoskonałościom i regulują wydzielanie sebum.