10 badań, które powinien wykonać każdy mężczyzna po czterdziestce

Profilaktyczne badania to doskonały sposób na to, aby cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Jesteś po 40. roku życia? Dowiedz się, jakie badania powinieneś wykonać.

Morfologia z rozmazem

Morfologia to podstawowe badanie, które umożliwia wykrycie wielu nieprawidłowości. Po pierwsze, sprawdza, czy czerwone i białe krwinki są w równowadze. Jeśli cokolwiek wzbudza wątpliwości lekarza, morfologia jest punktem wyjściowym do dalszych badań. Zbyt wysoki poziom leukocytów może świadczyć o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, a zbyt niski poziom erytrocytów – o anemii.

Cholesterol

Całościowe określenie poziomu cholesterolu jest niezwykle ważne w profilaktyce miażdżycy, a także chorób niektórych narządów, m.in. wątroby.

Triglicerydy

Badanie oznaczające frakcję lipidów i odzwierciedlające pokarmowe spożycie tłuszczów. Wraz z ogólnym badaniem cholesterolu stanowi składową pełnego badania profilu lipidowego.

Glukoza

Regularne sprawdzanie zdolności do metabolizowania glukozy jest szczególnie ważne w przypadku mężczyzn znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę. Warto pamiętać, że po 40 roku życia zagrożenie to wzrasta, a sprzyja mu dodatkowo brak ruchu i nieodpowiednio zbilansowana dieta.

TSH

Badanie poziomu TSH czyli hormonu tyreotropowego pozwala sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje nienagannie. Narząd ten jest odpowiedzialny za wiele złożonych procesów w ludzkim organizmie – niedoczynność lub nadczynność tarczycy to przewlekła choroba, która powinna być leczona najszybciej, jak to możliwe.

URIC – Kwas moczowy w surowicy

Pomiar stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi jest wskazany ze względu na diagnostykę dny moczanowej. Pozwala monitorować choroby rozrostowe prostaty – najczęstszą dolegliwość mężczyzn po 40. roku życia.

ALT – Aminotransferaza alaninowa

Oznaczanie poziomu ALT wraz z tzw. AspAT, czyli aminotransferazą asparaginową jest konieczne w diagnostyce chorób toczących wątrobę, w szczególności uszkodzeń polekowych i spowodowanych nadmiernym spożywaniem tłuszczów oraz alkoholu.

CA – Wapń całkowity w surowicy

Wapń jest podstawowym budulcem kości. Oznaczenie jego poziomu po 40. roku życia jest wskazane ze względu na profilaktykę osteoporozy. Wcześnie wykryte niedobory pozwolą na zmodyfikowanie diety tak, aby w dalszych latach nie doszło do zaburzeń metabolizmu kości.

EKG

EKG jest podstawowym badaniem monitującym pracę serca. Choroby kardiologiczne są najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród mężczyzn w Polsce – regularne kontrolowanie stanu tego najważniejszego mięśnia powinno stać się Twoim nawykiem.

Interesuje Cię tematyka zdrowotna? Sprawdź, czym jest Amantadyna i czy jest skuteczna w leczeniu koronawirusa. Zachęcamy również do zapoznania się z bogatą ofertą produktów do pielęgnacji – u nas znajdziesz wyłącznie kosmetyki dla mężczyzn wysokiej jakości.